Škola, jejíž žačky využila i druhá paní Nedobylová
Sídlo spolku v Lazarské ulici má dodnes ve své horní částí čitelný název DOMÁCNOST. (Foto Miloslav Čech.)

Jednalo se o jednu z našich prvních kuchařských škol pro dívky, kterou založil spolek Domácnost roku 1885 na oslavu stého výročí M. D. Rettigové (*1785—†1845), na jejíž odkaz navazoval.

Pomohla manželka purkmistra

Tato Česká škola kuchařská sídlila nejprve na Václavském náměstí v domě U Doušů čp. 780/18, pak ve Spálené ulici dn. čp. 76/14 U Šmerhovských (místo nějž se tu roku 1909 usadila Česká pojišťovna chovající dnes třetího úhoře Pepíka), a roku 1899 se stěhovala do nové budovy spolku v Lazarské ulici čp. 1718/3. 

Pozemek na tuto třetí budovu dostal spolek Domácnost za velmi výhodných podmínek, neboť jeho předsedkyní byla manželka tehdejšího purkmistra. Projekt byl dokonce proveden zcela zdarma. Podle Ruthovy kroniky měl objekt i ústřední topení, několik kuchyní a na půdě prádelny. Reprezentační prostory zahrnovaly široké schodiště, foyer, a v prvním patře se nacházely salonky a jídelny. 

Sídlo spolku v Lazarské ulici má dodnes ve své horní částí čitelný název DOMÁCNOST. (Foto Miloslav Čech.)
Sídlo spolku v Lazarské ulici má dodnes ve své horní částí čitelný název DOMÁCNOST. (Foto Miloslav Čech.)

Kvalitní výuka znamenala spokojené hosty a manžele

Žákyněmi školy spolku Domácnost byly pražské i mimopražské ženy a dívky, které se tu učily dle tehdejších regulí nejen vařit, ale i servírovat a plnit roli hostitelky. Školné činilo 30 zlatých měsíčně (přičemž tažný kůň stál tehdy 100 zl. a husa 8 zl.), ovšem bývalo tu vždy několik míst i pro nemajetné žačky. Ty se díky tomu mohly stát profesionálními kuchařkami či dobře placenými služebnými. 

Cílem výuky bylo vštípit studentkám, aby pracovaly s kvalitními potravinami, dbaly na čistotu, používaly české názvosloví jednotlivých úkonů a předkládaly výrobky chuťově lahodné a dle bontonu správně naservírované. 

Není divu, že byly pověřeny i přípravou zásnubní hostiny Martina Nedobyla (jehož známe z televizního seriálu Sňatky z rozumu v podání Jiřího Valy) a jeho budoucí druhé manželky Marie (kterou hrála Daniela Kolářová). Snoubenci i jejich hosté prý byli příjemně překvapeni, neboť – jak napsal Vladimír Neff ve svých Císařských fialkách„spokojeně požívali skvostné menu“

Spolek vydával i „zmodernizovanou“ kuchařku

Domácnost vydávala Kuchařskou knihu. V prvním vydání z února 1891 se v předmluvě dočteme, že spolek „podává milým a ctěným spolusestrám svým (…) kuchařskou knihu, do níž vkládá předpisy jídel, která ve spolkové kuchyni se upravila. (…). Naše kuchařská kniha má v prvé řadě na zření českou kuchyni, jakkoliv nevylučuje uznaných, ano po většině zdomácnělých již u nás jídel z ciziny.“ 

I když tato kuchařská kniha vycházela opakovaně ve velkých nákladech ( nejvíce se jí prodalo roku 1948), byl spolek Domácnost o rok později zrušen.

Přihlaste se k odběru newsletteru

A do vaší e-mailové schránky začnou chodit zdarma zajímavé informace o Praze a také o akcích s průvodci Prahy křížem krážem nebo i portálu Českem křížem krážem.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.