Jak vznikl portál Praha křížem krážem?

Portál Praha křížem krážem vznikl z nadšení, pro radost a s profesionálním zázemím

Praha křížem krážem je projekt, který vznikl už v roce 2014. V tomto roce založila Kristýna Maková facebookovou stránku, na které se začala publikovat a sdílet zajímavé informace o Praze a také pozvánky na některé akce a procházky.

V roce 2019 pak vznikl základ webového portálu, na kterém dnes můžete najít nejen nabídku zajímavých komentovaných zážitkových procházek s nejrůznějšími průvodci a poptat akci na přání, ale také spousty zajímavých informací od nejrůznějších autorů, které tu pro vás publikujeme.

Vítejte a objevujte! Doufáme, že tu najdete přesně to, co hledáte, nebo to, co jste ani nečekali, že byste mohli najít. V každém případě, tvoříme vše pro vás s nadšením a moc nás těší, když to jakýmkoli způsobem obohatí vaše životy.

Karlův most

Kristýna Maková, průvodkyně a ideamakerka, která tvoří po svém

Dobrý den. Jmenuju se Kristýna Maková, těší mě. Jsem zakladatelkou a ideamakerkou projektu Praha křížem krážem, kterému někdy přezdívám i Prahou kolem dokola. Asi proto, že Prahu můžeme objevovat po nejrůznějších cestách, lineárně i v cyklech. Pořádám procházky po Praze a spolupracuju i s dalšími turistickými průvodci na volné noze a jinými odborníky na různé související obory a témata.

S jakou vizí jsem založila Prahu křížem krážem a otevírám ji dalším průvodcům?

Mým cílem je spojovat průvodce s těmi, kteří chtějí objevovat a obdivovat krásy našeho hlavního města, ale i dalších míst v Česku. Je to jedna z věcí, které mě provázejí životem, a to že pomáhám propojovat lidi a projekty. Sama jsem občas provázela i jen tak pro radost ty, kteří o to stáli, jako třeba novomanžele a hosty na jejich svatbě, gospelové zpěváky, romský dětský pěvecký sbor, který vystupoval se členy České filharmonie nebo návštěvníky Prahy z různých koutů světa. 

Proč tvořím autorské komentované zážitkové procházky pro domácí i zahraniční turisty? A proč jsem ráda jejich průvodkyní?

Ráda vzpomínám na procházku s komorní, ale národnostně pestrou skupinkou ve složení: Ind žijící ve Španělsku, Švéd objevující svět a Číňan studující v Polsku. Je nádherné, když lidé můžou cestovat, objevovat svět a laskavě a přátelsky sdílet pestrost a rozmanitost svých kultur a pohledů na svět. Je přece nádherné mít možnost ukázat to nejlepší ze své země lidem, kteří o to stojí. A vzájemně se tak obohacovat.

Nebo naopak být pro místní prostředníkem při objevování vztahu k historii a kultuře své země skrz souvislosti a návštěvu nejrůznějších míst, která v nich probudí zájem nebo emoce, které s tím vším nějak souvisejí. Všechno pořádám se záměrem lidi potěšit, obohatit jejich život o nějaké poznání, uvědomění nebo prostě jen příjemný zážitek, ze kterého budou moct čerpat, když budou chtít nebo potřebovat.

Ráda inspiruju a sdílím, ráda se nechávám inspirovat. Účastníci akcí, které pořádám, jsou pro mě vzácnými hosty

Ráda lidi inspiruju a sdílím s nimi to, co vím a umím. A ráda se také nechávám obohacovat jedinečností každého z účastníků akcí, které pořádám. Vždycky mě nadchne, když se lidé rozhodnou se mnou na některé z akcí sdílet nějaký střípek ze svého života, třeba tím, že si dají účast na některé z akcí k 37. výročí svatby nebo ji naopak dostanou k narozeninám, jako součást pozvánky na rande nebo jen tak pro radost, protože chtějí, protože je to těší.

Kdy jsem poprvé zatoužila stát se průvodkyní? 

Už jako malá holka jsem obdivovala průvodce na hradech a zámcích a toužila mít taky ty obrovské svazky klíčů, díky kterým bych mohla pouštět lidi na zajímavá místa, která je nadchnou nebo ohromí. Těší mě, že můžu druhým pomoct objevovat krásné, vyprávět jim, co je zajímá a o čem možná ani netušili, nebo jim udělat radost zajímavými zážitky.

Moje profesní kompetence a certifikace

Jsem členkou Syndikátu novinářů ČR, Asociace průvodců a přidruženou členkou Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Jsem držitelkou profesního osvědčení průvodce cestovního ruchu a průvodce Prahou, které jsem získala ve škole cestovního ruchu TYRKYS. Kvalifikaci si rozšiřuju také díky kurzům profesní kvalifikace Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba) a studiím oboru cestovní ruch na Metropolitní univerzitě Praha. 

Privátní akce, konzultace a itineráře na míru

V.I.P. služba: Průvodce na celý den jen pro vás

Zážitkové programy pro jednotlivce i menší skupiny

Firemní akce, doprovodné programy eventů a teambuildingy

Spolupráce pro průvodce

Jste průvodce a chcete realizovat autorské procházky po Praze, třeba i své vlastní, s podporou většího projektu, který vám pomůže s administrativou, propagací a marketingovými aktivitami?