Richtrův dům proslul dobročinností

Na Malém náměstí, v místě dnešního domu U Richtrů čp. 459/11 (o němž jsme si povídali minulý týden v souvislosti s první telefonní centrálou), byla první zástavba již ve 13. století. Později tu vyrostly dva domy, spojené v jeden objekt počátkem 18. století. 

Dům U Mouřenínů (Vlčehrdlovský) „hlídal“ svatováclavskou korunu

Od roku 1353 v něm byla lékárna, jeho zadní část odprodal majitel pro zřízení fary kostela sv. Michaela, a roku 1416 byl v přední části otevřen – dnešním jazykem řečeno – hotel pro cizince. 

Když kolem tohoto domu procházel 22. března 1577 smuteční průvod Maxmiliána II., v němž byla nesena mj. svatováclavská koruna, vypukla v jednu chvíli panika. Lidé se totiž začali prát o rozhazované drobné mince, a účastníci průvodu se z obavy z přepadení poschovávali po okolních domech.

Na náměstí zůstal spolu s rakví jen nebožtíkův syn Rudolf II., obklopený stráží. A než se situace uklidnila, držel v průchodu domu tři hodiny korunu pod pláštěm nejvyšší purkrabí Vilém z Rožmberka (*1535—†1592). 

Ačkoli Richtrův dům byl průchozí do Michalské ulice, padl koncem 19. století návrh, aby byl zbourán, čímž by se vstup do uvedené ulice rozšířil. Naštěstí to městská rada zamítla, takže ho můžeme obdivovat v celé jeho kráse (Foto: Miloslav Čech)
Ačkoli Richtrův dům byl průchozí do Michalské ulice, padl koncem 19. století návrh, aby byl zbourán, čímž by se vstup do uvedené ulice rozšířil. Naštěstí to městská rada zamítla, takže ho můžeme obdivovat v celé jeho kráse (Foto: Miloslav Čech)

Dům Hedvikovský (U Modrého jelena), hračky a barikáda

V tomto domě bylo otevřeno jedno z prvních specializovaných hračkářství v Praze firmy Tunkler z Treuinfeldu, v němž se v 19. století prodávaly papírové hlavičky pro panenky, společenské hry a také cukroví. 

A v červnových dnech roku 1848 byla mezi ním a protějším domem navršena „nejpřednější, hlavní barikáda“, na jejímž vrcholu s vlajícím červenobílým praporem seděla tmavovlasá žena „v slovanském kroji a s mušketou v ruce.“ 

Bohulibý počinek manželů Richtrových

Majitelé spojeného domu se střídali, a nejvýznamnějším byl pražský zlatník Jan Richter (*1791—†1867), který si dům zakoupil společně s manželkou Johannou po roce 1836. Roku 1862 změnili manželé svůj dům na nadační, a Jan ho odkázal spolu s 20 000 zlatých chudobinci sv. Bartoloměje, jemuž proto přicházely peníze z pronájmu Richtrova domu. 

Chudobinci stojícímu na rohu dn. ulic Na Slupi a Vyšehradská, který od počátku 19. století až do roku 1928 (kdy byly otevřeny Masarykovy domovy) sloužil zchudlým pražským měšťanům, patřil Richtrův dům i za první republiky. Dnes v něm sídlí ministerstvo spravedlnosti. 

Roku 1877, deset let po manželově smrti, určila paní Johanna dům jako nadační i ve prospěch „nuzných dívek, jakož i kostela sv. Ducha“.

Přihlaste se k odběru newsletteru

A články z rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové vám budou chodit zdarma přímo do vaší e-mailové schránky.

Máte rádi články z rubriky Pražské okénko?

Podpořte jejich vznik libovolnou částkou.
Načtěte do svého bankovnictví tento QR kód a nastavte částku dle libosti. Přednastaveno tam je 300 Kč, v jaké výši bude váš příspěvek, je jen na vás. Peníze takto posíláte na účet č. 4542775036/5500 vedený u Raiffeisenbank. Děkujeme.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.