Profesor František Ruth – autor slavné kroniky
Profesor Fr. Ruth byl nejen neuvěřitelně pracovitý, ale i pohledný (Kresba: Jiří Filípek)

Pragensisté vědí, že při psaní o Praze je výhodné mít poruce Kroniku královské Prahy a obcí sousedních profesora Františka Rutha (*1854—†1926). Před mnoha lety jsem se náhodně seznámila s jeho vnukem, a díky autorizovanému rozhovoru s ním vám mohu o tomto výjimečném muži nabídnout i něco z jeho soukromí.

Strýčka rozzlobilo „hříšné“ miminko

Narodil se ve Zbraslavicích nedaleko Kutné Hory, ale s Prahou spojil větší část svého života. Jelikož pocházel z chudé rodiny a byl velmi nadaný, nabídl se strýček-kněz, že mu umožní studovat teologii na Karlo-Ferdinandově univerzitě (což byl název Univerzity Karlovy používaný v letech 1654—1920). 

František odešel s nadšením do Prahy, jenže brzy zjistil, že „přidělený“ obor je mu cizí, a navíc se tehdy zamiloval do slečny Hermíny Merglové, s níž čekal miminko. Ovšem strýce synovcovo sběhnutí z teologie a jeho hříšné chování rozzlobilo natolik, že ho přestal finančně podporovat. 

František Ruth se oženil a nastoupil do dn. Národní knihovny v Klementinu, aby uživil rodinu. Ta se mu totiž rozrůstala: kromě synka Františka narozeného roku 1882 do ní přibyla o rok později dcera Hermína a roku 1887 Hedvika. 

Profesor Fr. Ruth byl nejen neuvěřitelně pracovitý, ale i pohledný (Kresba: Jiří Filípek)
Profesor Fr. Ruth byl nejen neuvěřitelně pracovitý, ale i pohledný (Kresba: Jiří Filípek)

Vytvořený titul a knihy pro děti i mládež

V Národní knihovně si František Ruth získal velký respekt spolupracovníků korunovaný titulem „univerzitní bibliotékář s právem být označován jako profesor; tento titul vytvořila knihovna právě jen pro něj, neboť měl nedokončené vzdělání a nějaký titul v té době mít musel“. 

Kromě zaměstnání v knihovně si přivydělával i jako spisovatel. Začal paperbacky s takovými tituly jako „Strašidlo na hradu Dubé“, či „Vražda v Nové ulici“, které psal pod pseudonymem František Hurt (a možná ještě pod několika dalšími), a psal i loutkové hry pro děti. Ve školách se využívalo jeho třídílné „Bájesloví řecké a římské“, jím přepracovaný „Robinson“ D. Defoa, slovníky cizojazyčných slov apod. 

Dílo, na němž pracoval osm let

Samozřejmě stěžejním dílem profesora Rutha se stala „Kronika královské Prahy a obcí sousedních“. Vyšla ve třech svazcích v letech 1903—1904 (čtvrtý díl napsal PhDr. František Holec, v letech 1974 až 1987 ředitel Archivu hl. m. Prahy), a jsou v ní v abecedním pořádku uvedeny všechny ulice se zajímavostmi o jednotlivých domech. Pro dnešního čtenáře je mj. významná tím, že jsou tu popsány i objekty dávno zbořené

Doufal, že kronika vyjde znovu ještě za jeho života, ale nedočkal se toho; reedici vydalo Nakladatelství Lidové noviny teprve roku 1996.

Hrobka rodiny Ruthových na Vinohradském hřbitově (26-121). Foto Miloslav Čech.
Hrobka rodiny Ruthových na Vinohradském hřbitově (26-121). Foto Miloslav Čech.

Tajemství znala pouze služka

Profesor František Ruth zemřel na tuberkulózu, kterou téměř do své smrti před rodinou tajil. Podle zmíněného vnuka „měl v pracovně ukryté čtverečky buničiny, na kterých odhazoval vykašlané sputum do kachlových kamen, které měla služka za úkol, v přísném utajení, každý den zapálit“. Zajímavé je, že se od něj nikdo z rodiny nenakazil, i když obě dcery s rodinami s ním žily v jednom domě.

Přihlaste se k odběru newsletteru

A do vaší e-mailové schránky začnou chodit zdarma zajímavé informace o Praze a také o akcích s průvodci Prahy křížem krážem nebo i portálu Českem křížem krážem.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.