Pávi nebyli oblíbení ani chutní
Pávům skutečně nelze upřít krásu. (Foto: Miloslav Čech)

Pávi pocházející z Indie jsou všežravci a pochutnají si nejen na semenech, rostlinách či hmyzu, ale i na obojživelnících a plazech. Chováni bývali již před tisíci let ve voliérách, parcích či na zahradách, dožívali (a dožívají) se až patnácti let a mohou nahrazovat barometr: před blížícím se deštěm se ukrývají. Jsou schopni uletět bez přestávky až sto metrů, a navíc svým pronikavým, do dálky se šířícím křikem dávají najevo, že jejich prostor byl narušen – neboli hlídají.

Krása i protivný skřek

U nás se tito opeřenci chovali především na hradech a v 18. století se z nich stávali domácí mazlíčci zejména na Malé Straně. Každý nejvíce potěšil svého páníčka ve chvílích, kdy rozložil – jak píše A. Novotný – „široký vějíř ocasu a potřásal jím podpěrnými brky, až se ve světle zacházejícího slunce třpytil pablesky mnohých drahokamů“.

Krásu pávům nikdo neupíral, ale mnoho Malostraňáků těžce neslo, že opeřenci navečer vylétali na věže nebo na hřebeny domů, odkud se jejich hlas „připomínající břeskný zvuk polnice“ rozléhal do daleka.

Stížnost na sebe nenechala dlouho čekat

Jejich nespokojenost se promítla do stížnosti sepsané 2. června 1740 Janem Jindřichem Krätschmerem, který argumentoval tím, že řízný hlas ptáků škodí „malým dětem, starým lidem, šestinedělkám, nemocným a studentům. (…) Zpěv pochybné melodičnosti nedá lidem spáti“. Netřeba prý chov pávů zakázat, ale povinné by mělo být alespoň zastřihování jejich křídel.

Místodržící sice s reakcí otálel, ale 12. září tr. držel královský hejtman v ruce malostranskou listinu, vyhovující Krätschmerově „zastřihovacímu“ požadavku.

Na hostinách sloužil páv jako okrasa, ale lahůdkou se nestal

Paví maso se objevovalo již na hostinách starých Římanů a paví jazýčky nebo mozečky byly považovány za neobvyklou delikatesu. Ptáci byli také rožněni. Poté, co jim kuchaři odřízli nožky, byli opatrně staženi z kůže a jejich vnitřnosti byly prosypány aromatickým kořením. Během rožnění musela být hlavička s peřím a chocholem obalena plátnem a neustále kropena vodou.

Upečený páv se umístil na mísu poté, co byl usazen na nožky a překryt staženou kůží i s pery a ocasem rozloženým do vějíře. Někdy dostával do zobáku kousek vlny smočené v kafru, která se při nesení na stůl zapálila. Šlo však spíše o ozdobu svátečního stolu, neboť paví maso je tuhé a bez chuti.

Pávům skutečně nelze upřít krásu. (Foto: Miloslav Čech)
Pávům skutečně nelze upřít krásu. (Foto: Miloslav Čech)

Přihlaste se k odběru newsletteru

A články z rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové vám budou chodit zdarma přímo do vaší e-mailové schránky.

Máte rádi články z rubriky Pražské okénko?

Podpořte jejich vznik libovolnou částkou.
Načtěte do svého bankovnictví tento QR kód a nastavte částku dle libosti. Přednastaveno tam je 300 Kč, v jaké výši bude váš příspěvek, je jen na vás. Peníze takto posíláte na účet č. 4542775036/5500 vedený u Raiffeisenbank. Děkujeme.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.