Praha (proti)židovská
Nápisy na náhrobcích na Starém židovském hřbitově bývaly až do 19. století psány hebrejsky a obsahovaly jméno zemřelého i jeho otce (u žen jméno manžela), datum úmrtí i povolání. Profese nebožtíků zachycovaly často symboly – například nůžky pro krejčího, hmoždíř pro lékárníka ap. (Foto: Miloslav Čech)

Příslušníci tohoto pohromami stíhaného národa žili samozřejmě i ve středověké Praze. Jejich příchod údajně věštila kněžna Libuše, podle níž „za jejího vnuka přijde do Čech cizí národ, a když bude vlídně přijat, přinese zemi štěstí“. Věštbu však netřeba brát vážně, protože ataky vůči Židům se konaly i v mnoha dalších zemích – byť křesťanství je odnoží judaismu. 

 

 

Chcete si přečíst celý článek?

Můžete během chvilky, díky přístupu k členské sekci Pražského okénka nebo jako člen(ka) Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení ke svému účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

 

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.