Jak jeli Eliška a Jan do nového domova
Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna (Kresba: Jiří Filípek)

Je pravda, že český trůn nebyl tím, o čem snil čtrnáctiletý Jan, syn římského krále Jindřicha VII. Lucemburského. Češi se však potřebovali zbavit nezvaného a neoblíbeného Jindřicha Korutanského, a tak koncem června 1309 schválil zemský sněm vyslání delegace k Janovu otci, která žádala, aby se jeho syn stal manželem Elišky Přemyslovny a českým králem. Otci se příliš nelíbilo, že nevěsta je o čtyři roky starší než jeho syn, a tak nabízel jako ženicha svého třicetiletého bratra, jenže ten byl znám po celé Evropě jako sukničkář, takže ho Češi odmítli. Jan se dal nakonec přemluvit a přijal jak český trůn, tak českou nevěstu.

 

Chcete si přečíst celý článek?

Přístup k článku mají všichni s přístupem k členské sekci Pražského okénka a členové Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení k jejich účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.