Jsem pražský turista :: Stromovka :: 11.06.2020
Královská obora Stromovka
Jsem pražský turista. Stromovka.
Dlouho jsem zde nebyla a tak jsem překvapená, jak je krásná. Našla jsem i altánek, o kterém jsem jen slyšela, ale nevěděla jsem kde je. Už to vím!
Nadchly mě rybníčky a dřevěné chodníčky, které je spojují a ze všeho nejvíc mě okouzlil ostrůvek, na který se dá dostat jedině vorem.
Zdá se, že sem teď budu chodit častěji. Je to příjemné místo k relaxaci i odpočinku a i když je tu dost lidí, tak na té velké ploše to vypadá, že jich tu zase tak moc není.

Jsem pražský turista. Ráda objevuji místa v Praze, která jsou pro mě nová a neznámá. I zde dokážu nachodit hodně kilometrů a objevuji genius loci oblasti, kde se právě nacházím. Jarmila Klimešová

***

TIP PRŮVODKYNĚ: Stromovka je chráněnou přírodní památkou pod názvem Královská obora. A spolu s místodržitelským letohrádkem je také chráněn jako kulturní památka. Nachází se v pražské městské části Bubeneč. Někteří autoři mají prý za to, že Královská obora byla založena králem Přemyslem Otakarem II. už v roce 1268. Našli byste tu nejen velké množství exotických dřevin, ale také soustavu rybníčků napájených Rudolfovou štolou. Že vám ten název něco říká? Rudolfova štola je přes kilometr dlouhý tunel, který byl vybudovaný v 16. století v době vlády Rudolfa II. Vede pod Letnou a jeho účelem je právě zásobování rybníků Královské obory vodou z Vltavy. Štola je spolu se strážním a vodovodním domkem technickou kulturní památkou.

Zdroj: Wikipedia, o Rudolfově štole se ve Wikipedii dočtete zase tady

***

17. díl


Kdo je Jarmila Klimešová?

Jarmila Klimešová: Jsem pražský turista

Jarmilu a její aktivity můžete sledovat také přímo na Facebooku:

https://www.facebook.com/jarmila.klimesova.33/posts/1366108860243957

Doplnění z 23.10.2020:

21. července 2020 založila Jarmila Klimešová otevřenou Facebookovou skupinu Jsem pražský turista, kde najdete všechny příspěvky pohromadě. Budete-li chtít, přidat se do téhle skupiny můžete i vy. Můžete je s radostí komentovat, chválit, doplňovat o své zážitky, poznatky a zkušenosti, sdílet v komentářích inspiraci, lajkovat, srdíčkovat, co jen budete chtít! 🙂

https://www.facebook.com/groups/602886053980677

Jarmila Klimešová

Autorka rubriky Jsem pražský turista

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.