Českem křížem krážem

Rádi byste organizovali své vlastní akce, v průběhu sezóny nebo i mimo ni, ale je pro vás náročná on-line prezentace, marketing, administrace, přihlašování, kontrola plateb a další související úkony? Uvítali byste web, který by vám umožnil pořádat vaše vlastní akce a tohle všechno vyřešil za vás? Web, který by vám mohl přivést i nové klienty z celé České republiky?

Je tu: portál Českem křížem krážem, jehož misí je právě turistické průvodce a turisty propojovat.

Každý turistický průvodce je jedinečná osobnost

Vizí portálu je ukázat turistické průvodce jako osobnosti, nejen jako realizátory práce zadavatelů, a pomoct jim s organizováním jejich vlastních akcí nebo akcí ve spolupráci s dalšími průvodci, společnostmi, organizacemi, obcemi a památkami a zároveň přinést turistům inspirativní a bohatý přehled zajímavých poznávacích a zážitkových akcí provázených průvodci po celé České republice.

Kterým průvodcům je portál určený?

Všem, kteří pracují na území České republiky a provázejí turisty (především v českém jazyce) po některém z míst či koutů naší země. Průvodcům cestovního ruchu, průvodcům Prahou, ale i všemi dalšími městy, průvodcům v muzeích, na hradech a zámcích, ale i jiných památkách, horským průvodcům, průvodcům přírodou i architektonickými skvosty.

Spolupráce probíhá aktuálně na IČ a je fakturována. Do budoucna je v plánu i spolupráce formou dohody o provedené práci.

Průvodci cestovního ruchu a průvodci Prahou by měli být držiteli tzv. Národního průkazu průvodce I. nebo. II. stupně. Průvodci po památkových objektech, lektoři, přednášející a ti, kteří natáčejí on-line procházky nebo jiné video materiály, včetně edukativních, držiteli tohoto průkazu být nemusejí.

K čemu je portál Českem křížem krážem užitečný?

 • Je to primárně rozcestník, na kterém jsou profily a vypsané otevřené akce či nabídky soukromých akcí turistických průvodců, jedná se především o procházky, prohlídky či výlety;
 • Jeho cílem je průvodce ukazovat jako osobnosti, nejen jako nějaké anonymní osoby, které realizují akce pro „cestovky“ a jiné organizace;
 • Jeho cílem je zpřehlednit nabídku akcí s průvodci napříč celou Českou republikou tak, aby si turisté mohli snadno vybírat a výběr měli pestrý;
 • Jeho cílem je zpřístupnit většímu okruhu průvodců možnosti pořádat (vlastní) akce, ať už mají, nebo nemají web a možnosti či kapacity se víc veřejně propagovat nebo administrovat a spravovat přihlášky k akcím (ať už naživo, tak k těm on-line, jako jsou video akce a jejich záznamy nebo webináře či přednášky), ať už placeným nebo pořádaným zdarma;
 • v rámci rozcestníku můžou být prezentovány i organizace, spolky nebo agentury, které s průvodci spolupracují na pořádání akcí nebo takové akce zastřešují – vždy ovšem ve spojení s konkrétními průvodci, například akce pořádání ve spolupráci Praha křížem krážem a průvodkyně Kristýny Makové; zároveň zde můžou být prezentováni i někteří dodavatelé služeb, které s těmito akcemi nebo prezentací akcí souvisejí;
Printscreen podoby profilu průvodce na portálu Českem křížem krážem
Printscreen podoby profilu průvodce (s funkcemi po přihlášení průvodce do administrace) na portálu Českem křížem krážem

Co přináší portál Českem křížem krážem průvodcům?

 • prezentaci a prodej služeb bez nutnosti tvoření, aktualizací a spravování vlastního webu;
 • usnadnění administrace akcí a automatizace objednávek a prodeje vstupenek na akce a dárkových poukazů, konkrétně:
  📌 přihlašování na akce, 
  📌 komunikaci s účastníky,
  📌 vystavování faktur,
  📌 funkce platební brány a jiné platební metody,
  📌 widgety s nabídkou akcí na vlastní web,
  📌 hlídání plateb,
  📌 vracení plateb odhlášených účastníků,
  📌 storna,
  📌 dárkové poukazy,
  📌 uplatnění dárkových poukazů,
  📌 automatizace e-mailové komunikace a možnost přímo rozesílat e-maily všem účastníkům z průvodcovské administrace;
  📌 a další;
 • díky přehledu akcí řazených dle data i místa, může přivést i potenciální zájemce o některé akce, pokud nemá průvodce ještě vybudovanou komunitu vlastní, byť je její tvoření žádoucí;
Printscreen podoby vypsané akce na portálu Českem křížem krážem
Printscreen podoby vypsané akce (s funkcemi po přihlášení průvodce do administrace) na portálu Českem křížem krážem

Co přinese portál turistům a účastníkům akcí?

Především přehledný seznam akcí (procházek, prohlídek a výletů), kterých se můžou zúčastnit a rovnou si na ně na portálu zakoupit vstupenku nebo se k jejich účasti přihlásit, a také přehledný seznam průvodců, které můžou oslovit a poptat akci v průvodcově lokalitě.

Také máte pocit, že tu chybí web, na kterém byste se mohli dozvědět o nejrůznějších procházkách, prohlídkách a výletech s průvodci na jednom místě? A zároveň jste přesně na tom místě mohli pro sebe nebo jako dárek na jejich akce vstupenky objednat?

Už nemusí. Je tu Českem křížem krážem, portál, jehož misí je právě turistické průvodce a turisty propojovat.

Vizuální identita projektu podtrhuje jeho hodnoty

Vizuální identita projektu podtrhuje jeho profesionalitu, otevřenost, ale stále s prvkem jisté hravosti. Autorkou vizuálu a brand manuálu pro Českem křížem krážem je grafička a markeťačka Linda Hušková.

Logo portálu Českem křížem krážem, jehož autorkou je Linda Hušková.
Logo portálu Českem křížem krážem, jehož autorkou je Linda Hušková.

Kdo za portálem stojí?

Kristýna Maková (Foto: Mia Křižková)
Zakladatelka portálu Českem křížem krážem, průvodkyně a obsahová specialistka Kristýna Maková (Foto: Mia Křižková)

Kristýna Maková,
autorka a zakladatelka projektu, která je zároveň jeho hlavní hybnou silou. Kristýna se profesně věnuje obsahovému marketingu a textům a je zároveň i turistická průvodkyně.

Portál vzniká ve spolupráci s NaučmeSe.cz. Tuto spolupráci na straně NaučmeSe.cz koordinuje Adam Marčan, jeden ze zakladatelů portálu NaučmeSe.cz, který vznikl už před více než 10 lety.

Projekt Českem křížem krážem má vlastní cíle a vize, vizuální identitu, ale základní funkčnost vychází právě z portálu NaučmeSe.cz a sdíleného celého funkčního řešení webového rozhraní a administrace, je ovšem určený přímo pro akce v cestovním ruchu a pro turistické průvodce a související organizace.

Jaké možnosti mají na portálu průvodci?

Průvodci si můžou v první řadě registrovat průvodcovský profil, který můžou mít plně vyplněný a zároveň z něj vést i na svůj vlastní web a profily na sociálních sítích, nabízet individuální služby veřejnosti a takto se prezentovat – lze využít i bez nutnosti mít vlastní webové stránky nebo místo nich, pokud je někdo z jakéhokoli důvodu nemá.

Díky registrací má průvodce možnost vytvářet a vypisovat akce – skupinové, individuální, on-line. Portál nabízí i možnost koupě dárkových poukazů a podobně. To všechno bez nutnosti něco dalšího tvořit nebo komunikovat s každým účastníkem zvlášť a cokoli jednotlivě rozesílat. Systém umí i toto automaticky zpracovat.

Můžete na něm publikovat i video procházky nebo natočené přednášky, k nimž si lidé budou moct také koupit přístup nebo lze přístup k nim nabízet i zdarma.

Printscreen podoby vypsané akce na portálu Českem křížem krážem
Printscreen podoby vypsané akce v individuálním termínu na portálu Českem křížem krážem

Kdy byl portál spuštěn?

Aktuálně dotahujeme, co je potřeba k hladkému spuštění. Portál jako takový byl oficiálně spuštěn 23.02.2023.

Čím dříve se zaregistrujete, tím víc prostoru pro prezentaci svých služeb budete mít.

Kolik stojí služby portálu? Základní registrace zdarma, provize z prodeje

Registrace průvodce – základ je zdarma

Základní registrace průvodce je zdarma, s plným zpřístupněním všech možností a funkcí, včetně recenzí a referencí na akce i na průvodce, které můžou motivovat další zájemce o průvodcovské služby konkrétního profesionála – je ovšem jen na vás, kolik a jakých akcí vypíšete nebo jaké individuální služby na objednávku na něm budete nabízet.

Průvodce může vypisovat akce zároveň na svém webu, na tomto portálu i na jiných místech, podmínkou ovšem je, že bude mít akce na všech místech za stejnou cenu, tedy, že na portálu Českem křížem krážem nebude vyšší než jinde.

Rozšířená registrace nad rámec základní funkčnosti je zpoplatněná.
Více informací o možnostech a cenách rozšíření registrace najdete tady.

Provize z prodeje vstupenek a licencí (přístupů)

Provize je odměna portálu za realizované služby při prodeji vstupenek a licencí (přístupů), za administraci a automatizaci objednávek, prodeje vstupenek a licencí, automatizaci komunikace kolem objednávek, možnost hromadně kontaktovat e-mailem účastníky a mít přehledný archiv pořádaných akcí, počtu účastníků a recenzí na jednom místě.

Z prodaných vstupenek a licencí k video záznamům platí průvodce provizi ve výši 15 % (do 31.12.2023, následně pak plnou výši 20 % od 01.01.2024). Platíte jen za to, co prodáte přes tento portál, co prodáte přes své kontakty a komunitu, z toho samozřejmě žádnou provizi portálu neplatíte. Portál na vás a vaše služby nemá žádný monopol, máte stále svobodu, za dodržení smluvených obchodních podmínek a podmínek užívání, které na portálu naleznete.

O většině věcí rozhodujete jen vy sami

To, kolik účastníků minimálně nebo maximálně chcete mít na akci, kolik bude stát vstupenka nebo kdy se akce bude konat, je jen na vás. Akce, jejich program a témata vypisujete také sami, jen je při vložení na portál ještě projdeme, abychom měli jistotu, že odpovídají jeho zaměření a podmínkám.

Jaké mají účastníci storno podmínky?

Účastníci mají jasně dané storno podmínky – pokud do 4 dnů před akcí zruší účast, dostanou všechny peníze zpátky (některé portály to nenabízejí, jednou koupíte a „nazdar“, tady to jde, dá se tedy předpokládat, že s větší pravděpodobností přihlášení skutečně na akci dorazí), pokud 3-4 dny před akcí zruší účast, vrátí se jim jen 50 % z platby za vstupenky na akci a 50 % dostanete vy, pokud 1-2 dny před akcí zruší účast, nevrátí se jim nic, 100 % dostanete vy – ale můžete se zároveň domluvit na přesunu vstupenky na jiný termín.

Jak se akce vyúčtovávají?

Prodané vstupenky a licence (přístupy k on-line akcím, video záznamům apod.) se automaticky vyúčtovávají jednou za měsíc, o vyúčtování kterékoli akce ovšem můžete požádat i dříve, jakmile akce proběhne.

Jde pořádat i akce zdarma?

Přes portál lze pořádat i akce zdarma, ty jsou pak zdarma i pro organizátory, bez jakékoli provize. :-) 

Jste organizace, nezisková organice, spolek, projekt, instituce, památkový objekt, firma nebo agentura
a chcete se stát součástí portálu?

Pak napište na info@ceskemkrizemkrazem.cz a probereme, jaké jsou možnosti.

Máte otázky, na které jste na této stránce nenašli odpovědi?

Napište na info@ceskemkrizemkrazem.cz a probereme, co vám bude nejasné nebo co vás bude zajímat.

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.