Která místa v Praze si můžete prohlédnout on-line ve chvílích, kdy se vám nikam ven nechce, zrovna nemůžete nebo mají právě z nějakého důvodu zavřeno (třeba o půlnoci :-))? Našla jsem pro vás 10 míst, která si můžete prohlédnout virtuálně a on-line, a to mnohdy i včetně zajímavých výstav. Která to jsou?
1. Muzeum hlavního města Prahy
Hlavní budova Muzea hlavního města Prahy na Těšnově bude od června 2020 asi po dobu dvou let procházet rekonstrukcí. V tu dobu si ji budete moct uvnitř prohlédnout jen takto. Pod správu muzea ale patří i mnoho dalších zajímavých objektů, jako je například dům U Zlatého prstenu na Starém Městě, naproti východní části Týnského chrámu, Podskalská celnice na Výtoni nebo zámecký areál Ctěnice… a také několik krásných pražských věží: Petřínská rozhledna > Zrcadlové bludiště na Petříně > Prašná brána > Malostranská mostecká věž > Staroměstská mostecká věž > Svatomikulášská městská zvonice > Novomlýnská vodárenská věž >.
- http://muzeumprahy.cz/vystavy/
- http://muzeumprahy.cz/virtualni-prohlidky/
- https://www.kudyznudy.cz/aktivity/muzeum-hlavniho-mesta-prahy
2. Národní muzeum
Národní muzeum zpřístupnilo v on-line prostředí několik aktuálních a také již ukončených výstav. Prohlížet si je můžete, vzhledem k vysokému rozlišení a technické optimalizaci, jen na stolních počítačích a noteboocích. S mobilními platformami tu sice máme trochu smůlu, na druhou stranu nám může být odměnou technická kvalita. Jak se uvádí na webu, nejlépe fungují na prohlížeči Chrome a v nastavení byste měli mít povolen JavaScript.
A jaké výstavy si tu můžete prohlédnout? Národní muzeum v éře Československa, Příběh plejtváka myšoka, Sametová revoluce: Říká se jí sametová, Labyrint informací a ráj tisku, Přírodovědecké sbírky ve fotografii nebo Století trampingu. Je jich tu ovšem mnohem víc. A u každé z nich je pro orientaci uveden čas, který potřebujete na návštěvu prohlídky. Vše je zajímavě zpracované. Můžete tu číst, ale i poslouchat namluvené komentáře a prohlížet si přitom fotky, na kterých někdy najdete i další body, které po rozkliknutí nebo přejetí kurzorem poskytnou doplňující informace. Výstavy jsou tedy pojaty velmi zajímavou a do jisté míry interaktivní formou. A pokud vás některé z nich hodně zaujmou, lze se k nim kdykoliv vracet.
3. Pražský hrad
Když je areál Pražského hradu uzavřen pro veřejnost nebo se sem právě nedostanete, protože jste někde daleko, je možné si ho projít alespoň díky virtuálním prohlídkám. Dostanete se tak i do míst, kam byste se jinak mohli podívat třeba jen se vstupenkou. Projít si můžete nejen všechna nádvoří a zahrady, ale například i Zlatou uličku, interiér Svatovítské katedrály, Starého královského paláce nebo baziliky svatého Jiří. Není to prohlídka krok za krokem a podívat se tu tak můžete jen některá místa, ne do každé zákoutí, na které si vzpomenete, ale i tak je to moc hezká možnost, jak sem zavítat v době, kdy nemáte možnost sem zajít osobně. Virtuální prohlídka začíná na I. nádvoří, přes které se dalo ještě před nějakým časem do Hradu vstoupit. Tahle cesta fungovala obousměrně. Dnes už se bránou Gigantů dostanete pouze z areálu ven, na Hradčanské náměstí.
- https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/virtualni-prohlidka
- https://www.virtualtravel.cz/praha/hradcany/prazsky-hrad
4. Praha.eu :: virtuální prohlídky Prague City Tourism (Pražské informační služby)
Objevujte on-line díky virtuálním prohlídkám zákoutí Prahy, na která si tak můžete naplánovat později výlet. Projděte si jeden z okruhů, nebo i všechny další dostupné, které na webu najdete. A pokochejte se. Od Karlova mostu, přes Klementinum, až k Jindřišské věži. A další. Na výběr tu toho máte hodně. A kdo by chtěl změnu, může se procházet třeba i díky trasám na Google Street View.
5. Národní technické muzeum
Virtuální prohlídky expozic Národního technického muzea jsou skvělou příležitostí k objevování. Najdete tu hned několik okruhů: Architektura, stavitelství a design; Doprava; Fotografický ateliér; Astronomie; Tiskařství. Ještě doplním informaci, která je na stránce uvedena, a to, že k prohlédnutí je třeba využít prohlížeč Internet Explorer.
6. Národní galerie
Na webu Google Arts&Culture najdete tři on-line výstavy Národní galerie v Praze. Jak je zde napsáno (parafráze anglického textu): V Národní galerii v Praze jsou umístěny místní i mezinárodní umělecké kolekce. S více než 400 000 uměleckými objety je Národní galerie v Praze největší a nejdůležitější uměleckou institucí v České republice, která se stará o národní kulturní bohatství a dědictví. Původ Národní galerie v Praze sahá až do roku 1796.
Výstavy, které si tu můžete prohlédnout, objekt za objektem, obraz za obrazem, včetně některých detailů a popisků, které jsou ovšem v angličtině, jsou tři: Umělecká scéna v mladém Československu, Vodní hrad a Panna.
Na webu Kudy z nudy si pak můžete prohlédnout fotky objektů, které Národní galerie spravuje a ve kterých jsou umístěny stále expozice nebo pořádány dočasné výstavy. A o jakých místech je řeč?
Umělecké sbírky Národní galerie jsou zčásti umístěny v depozitářích, částečně jsou přístupné veřejnosti v jednotlivých stálých expozicích: Anežský klášter, Šternberský palác, Schwarzenberský palác, Veletržní palác, Palác Kinský nebo Salmovský palác. Najdete tu ovšem i informace o dalších místech a třeba i některých prostorách, ve kterých pořádá Národní galerie výstavy, mezi tyto patří i Valdštejnská jízdárna.
- https://artsandculture.google.com/partner/the-national-gallery-in-prague?hl=cs
- https://www.kudyznudy.cz/aktivity/expozice-narodni-galerie-v-praze
7. Národní zemědělské muzeum
Kromě pražských expozic Národního zemědělského muzea si můžete prohlédnout i Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi, muzeum venkova na zámku Kačina, muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada, Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích nebo expozici pivovarnictví ve Znojmě.
8. Muzeum pražského vodárenství
Muzeum pražského vodárenství se nachází v památkově chráněné novoklasicistní budově Podolské vodárny. Jak se píše na webu, pokud máte Podolskou vodárnu příliš z ruky, ale i tak byste se rádi něco dozvěděli o historii vodárenství a kanalizace, můžete to udělat prostřednictvím názorných virtuálních prohlídek muzejních prostor. A ještě jedno upozornění, abyste je spustili, potřebujete prohlížeč s podporou technologie Flash.
9. Věže Karlova mostu
Rozhlédnout se z mosteckých věží Karlova mostu můžete, aniž byste museli vystoupat všechny ty schody nahoru. A to nejen na ochozy, ale také k expozicím. Jak? Jednoduše díky virtuálním prohlídkám, které najdete na webových stránkách Muzea hlavního města Prahy, které obě tyto věže spravuje.
- Malostranská mostecká věž: http://malostranska-mostecka-vez.muzeumprahy.cz/
- Staroměstská mostecká věž: http://staromestska-mostecka-vez.muzeumprahy.cz/
10. Podskalská celnice na Výtoni
Možná kolem jezdíte tramvají nebo se procházíte kousek odsud po nábřeží, tedy po vyhlášené pražské náplavce na Rašínově nábřeží, ale netušíte, co za poklad se nachází kousek od těchto míst. Budova bývalé celnice na Výtoni je jednou ze dvou posledních budov z původní starobylé rybářské osady Podskalí, která existovala už od sklonku 12. století. Tou druhou je raně barokní, původně farní, kostelík svatého Kosmy a Damiána. Obyvatelé osady Podskalí postupně získali monopolní právo na obchod se dřevem. To sem bylo připlavované po Vltavě (v té době na Vltavě samozřejmě nebyly současné přehradní nádrže, ani některé jezy, které by tomu bránily). Mimochodem, věděli jste, že podskalština, tedy jazyk místních Podskaláků, má své pozůstatky i v našem slovníku? Co vám říkají výrazy jako raz-dva nebo šlajsna? Podskalská celnice je jedním z objektů ve správě Muzea hlavního města Prahy. Prohlédnout si ji můžete i on-line, a to díky virtuální prohlídce.
UŽITEČNÝ TIP: A ještě jeden tip na dny, kdy se budete chtít do muzejních objektů a expozic podívat, zkuste Klub přátel muzea. Díky členství v tomto klubu zaplatíte jednou za rok příspěvek, díky kterému pak můžete po zbytek roku navštěvovat muzeum a všechny jeho objekty prakticky denně, a to už bez vstupného. Klub přátel má také Národní galerie.