Wiehlův dům si zaslouží, abychom před ním chvíli postáli
První tři dvojobrazy výzdoby orientovaná na Václavské náměstí (Foto: Miloslav Čech)

Tento stavební skvost čp. 792/34 zdobí Václavské náměstí od konce 19. století a budí právem obdiv – i když my, Pražané, ho občas míjíme, aniž bychom mu věnovali pozornost. Proto si ho dnes trochu „prohlédneme“.

Antonín Wiehl v něm žil teprve na konci života

Slavný architekt, stavitel, konzervátor a mecenáš (*1846—†1910) učaroval Pražanům svými novorenesančními stavbami, k nimž patřila např. Staroměstská vodárna na Novotného lávce, dn. Muzeum B. Smetany či vyšehradské arkády a tamní Slavín. 

Roku 1894 si zakoupil dům, v němž se konal 30. července roku 1872 národní soud nad K. Sabinou, o němž jsme si povídali minulý týden, a po jeho demolici si místo něj postavil v letech 1895—1896 novostavbu, která krášlí náměstí dodnes. On se však do něj nastěhoval natrvalo teprve ke konci svého života, a to kvůli zhoršující se nedoslýchavosti. 

Tehdy se začal věnovat archeologii, sběratelství starožitností, malířství a zahradnictví, získával exponáty pro Muzeum hl. m. Prahy, zpracovával evidenci jeho sbírek apod.

Dům odkázal dn. České akademii věd a umění a od jeho smrti slouží nakladatelství Academia. Koncem 2. světové války byl poničen, a malby se dočkaly restaurování teprve v letech 1977—1978. 

První tři dvojobrazy výzdoby orientovaná na Václavské náměstí (Foto: Miloslav Čech)
První tři dvojobrazy výzdoby orientovaná na Václavské náměstí (Foto: Miloslav Čech)

„Krasavec“, který je vlastně obrazovou galerií 

Dnešní Wiehlův dům měl v přízemí moderní obchody, v 1. patře lákala návštěvníky kavárna Metropol, ovšem proslul především díky nádherným malbám na fasádě. Autorem ornamentální výzdoby byl Josef Fanta a návrhy figur vypracoval M. Aleš, který ovšem přenechal jejich přenesení na fasádu kolegům; říkal totiž: „nejsem pavouk, abych lezl po zdi“. Výzdoba zabírá část fasády orientované na Václavské náměstí č. 34 a pokračuje i na části orientované do Vodičkovy ulice č. 40.

Víte, že jde o cyklus výjevů ze života měšťana 16. století?

Podle dobové představy je tu zachycen kupec, vzdělanec a obránce svého města v duchu motta: „Život – pouť k Bohu“. Cyklus má čtyři „dvojobrazy“ orientované na náměstí, a dva orientované za roh. 

Čtvrtý dvojobraz, umístěný vpravo od arkýře, je také orientován na Václavské náměstí (Foto: Miloslav Čech)
Čtvrtý dvojobraz, umístěný vpravo od arkýře, je také orientován na Václavské náměstí (Foto: Miloslav Čech)
Výzdoba fasády Wiehlova domu orientovaná do Vodičkovy ulice (Foto: Miloslav Čech)
Výzdoba fasády Wiehlova domu orientovaná do Vodičkovy ulice (Foto: Miloslav Čech)

Když se postavíme na Václavské náměstí, vidíme – bráno zleva doprava při pohledu z chodníku – následující výjevy.

První má v dolní řadě scénu se křtem, nad níž je v horní řadě sudička s dítětem a nápis: „Baba přede, Bůh jí nitku vede“. 

Druhý dvojobraz má dole učitele s dítětem, globem, zbraněmi a koněm, a nad ním je student a nápis „Strom, jak zroste, tak stojí“.

Třetí zachycuje ve spodní části snoubence, a v horní části pod nápisem „Máš mne – nedbáš, ztratíš – poznáš“, je polonahá dívka s jablkem.

Na čtvrtém vidíme v dolní části obchodníka s účty, pomocníkem a chlapcem s lodičkou, a v horní části se nachází měšťan, nad nímž je nápis: „Nám dobře – vám zle“.

Při pohledu z Vodičkovy ulice vypadá „rozklíčování“ (opět zleva doprava při pohledu z chodníku) takto: 

U prvního pasuje král v dolní části dvojobrazu měšťana na rytíře za obranu města a v horní části vidíme rytíře v brnění, nad nímž je nápis:  „Neobráníš-li, nevyprosíš“.Na druhém se dole stařec loučí s rodinou, což je symbol naplněného života, a nad touto scénou se „vznáší“ Morana s lukem a šípem, a nápis: „Proti Mořeně není kořene“.

Přihlaste se k odběru newsletteru

A články z rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové vám budou chodit zdarma přímo do vaší e-mailové schránky.

Máte rádi články z rubriky Pražské okénko?

Podpořte jejich vznik libovolnou částkou.
Načtěte do svého bankovnictví tento QR kód a nastavte částku dle libosti. Přednastaveno tam je 300 Kč, v jaké výši bude váš příspěvek, je jen na vás. Peníze takto posíláte na účet č. 4542775036/5500 vedený u Raiffeisenbank. Děkujeme.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.