T. G. Masaryk se po Praze jedenáctkrát stěhoval

Tím, že si připomeneme všechny pražské adresy, které s rodinou vystřídal, „oslavíme“ 171. výročí narození prvního československého prezidenta, které připadá na 7. března.

Jednou Smíchov a dvakrát Vinohrady

První byt Masarykových byl v činžovním domě dn. smíchovské Holečkovy ulice čp. 419/21 (1) a oni se do něj nastěhovali v polovině září 1882 s Alicí a Herbertem. V únoru roku 1884 se přestěhovali do vinohradské dvoupatrové novostavby v Rubešově ulici čp. 161/7 (2), kde měli k dispozici záviděníhodný luxus – vlastní koupelnu. Potřetí změnili adresu v červnu 1884, kdy se usadili v části vinohradské vily spisovatele a novináře Vácslava Vlčka zv. Osvěta v dn. ulici Jana Masaryka čp. 165/22 (3), kde se narodil „uličník“ Jan. Zde sice byla koupelna pro všechny obyvatele Osvěty ve sklepě, ale děti měly k dispozici dvorek, a Alici a Herbertovi stačilo cestou do školy pouze přejít ulici. 

Zde vidíte deset adres, na nichž bydlela v Praze rodina T. G. Masaryka. Mapa Karla Benetky je přetažena se souhlasem nakladatelství Euromedia z II. dílu mojí knihy „Netradiční procházky Prahou“.

Jednou Nové Město, dvakrát Hradčany a třikrát Malá Strana

V dn. novoměstské Školské ulici čp. 693/28 (4) začali bydlet v listopadu 1888, starší děti měly také školu pár kroků od domu, ale když jim zde zemřela roku 1890 čtyřměsíční Eleonorka, našli rodiče nové bydlení na Malé Straně. Zvolili Tomášskou ulici čp. 15/15 (5), kde roku 1891 uvítali dcerku Olgu. Vodu však bylo nutno nosit ze studny na dvoře a do domu nebyla zavedena elektřina, takže koncem roku 1894 začali Masarykovi znovu balit.

T. G. Masaryk se rozhodl pro byt v hradčanském Hrzánském paláci v Loretánské ulici čp. 177/9 (6), jehož druhé průčelí je orientováno na Úvoz čp. 296/28. Zřejmě mu učarovala prostorná terasa přiléhající k jeho budoucí pracovně. Zde bydleli od listopadu 1894 do listopadu 1896, a poté se přestěhovali do 1. patra domu v malostranské Thunovské čp. 183/18 (7). Odtud odešli v listopadu 1896 do další ulice na Malé Straně – Valdštejnské, kde stál předchůdce dn. domu čp. 152/6 (8)

Dům v Mickiewiczově ulici, kde je i busta paní Charlotty (Foto: Miloslav Čech)

Poté následovaly opět Hradčany, kde se jim zalíbil byt v dn. Mickiewiczově ulici čp. 239/13 (9), který obývali od léta 1911 do prosince 1918. 

Na Pražském hradě měl pan prezident postupně dva byty

Do funkce hlavy státu byl T. G. Masaryk zvolen 14. listopadu 1918, a po svém návratu z exilu vstoupil do desátého pražského bytu (na mapce části Pražského hradu označen č. 1.) Ten se nacházel na Pražském hradě, a on v něm strávil se synem Janem první noc z 21. na 22. prosince 1918. Tento prozatímní byt byl v západní části druhého jižního křídla paláce (proti němuž stojí na náměstí jeho socha). 

Na mapce části Pražského hradu Jiřího Filípka najdete umístění obou prezidentských bytů (1, 2), zmíněný prezidentský průjezd (3), a umístění výtahu (4).

Bydlel zde pět let, a když z budoucího definitivního prezidentského bytu (11; na mapce 2) odešli úředníci, přestěhoval se do něj. Tento byt byl velmi rozlehlý, neboť zabíral prostory jižního křídla i křídla mezi II. a III. nádvořím. 

Do této rezidence ve 2. patře se členové rodiny či hosté dostávali tak, že je vůz dovezl do prezidentského průjezdu (3), a oni pak buď vyjeli válcovým výtahem (4) zhotoveným z mahagonu a skla, jehož strop byl potažen kůžemi ještěrů, nebo použili spirální schodiště.

Vjezd do prezidentského průjezdu (Foto: Miloslav Čech)

Přihlaste se k odběru newsletteru

A články z rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové vám budou chodit zdarma přímo do vaší e-mailové schránky.

Máte rádi články z rubriky Pražské okénko?

Podpořte jejich vznik libovolnou částkou.
Načtěte do svého bankovnictví tento QR kód a nastavte částku dle libosti. Přednastaveno tam je 300 Kč, v jaké výši bude váš příspěvek, je jen na vás. Peníze takto posíláte na účet č. 4542775036/5500 vedený u Raiffeisenbank. Děkujeme.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.