Svět v Praze
Sfinga střežící pomník Vítězslava Hálka na Karlově náměstí (Foto: © Kateřina Nývltová)

Ruku na srdce – kdo alespoň jednou v posledních měsících nezabloudil v mysli do vzdálených míst, která navštívil v letech minulých? Kdo si sám sebe nepředstavil alespoň na okamžik třeba při čekání na tramvaj u pyramid v Egyptě, na výletě v Itálii či v tudorovské Anglii? Mám pro vás malý balzám na cestovatelskou duši, rychlou instantní polévku plnou drobných cestovatelských potěšení.

Praha skýtá nejedno zákoutí, které nás může alespoň na okamžik přenést do míst, kam se teď podívat nemůžeme. Pojďme si společně ukázat svět na malé pražské procházce.

Grébovka

Grébovka nebo chcete-li Havlíčkovy sady, nezapře inspiraci italskou renesancí. Tu bychom mohli nalézt v okolí umělé jeskyně Grotta. Z vyhlídkové terasy se otvírá úžasný výhled na jezírko s fontánou, jejíž dominantou je nepřehlédnutelná socha Tritóna, řeckého boha a posla moře, od Bohuslava Schnircha.

Umělá jeskyně s fontánou až nápadně upomíná na římskou di Trevi, nemyslíte? Korzovat pak můžete po arkádové promenádě kolem kašny či obdivovat nádherné obrazce na dlažbě a tyrkysovou barvu vody ve fontáně. Tiše závidím těm, co mají v domech nad Grottou každý den pohádkový výhled do malé Itálie.

Grotta, umělá jeskyně s fontánou v Grébovce (Foto: © Kateřina Nývltová)

Bubeneč

Chvíli ještě v Itálii zůstaneme, ukážu vám totiž perlu, kterou byste dozajista nehledali v Bubenči za zavřenými dveřmi. Pokud se vám poštěstí zastihnout aukční dům Hejtmánek otevřený pro veřejnost, což bývá opravdu zřídkakdy, naskytne se vám skvostný a téměř neuvěřitelný pohled do dvora. Takové dvory zalité sluncem si pamatuji z Říma a Florencie, schované uprostřed honosných starobylých vil a navozující až románovou atmosféru.

Dvorek aukčního domu Hejtmánek (Foto: © Kateřina Nývltová)

Sfinga na Karlově náměstí

Již v dějinách starověkého Egypta představovaly sfingy jedny z nejtypičtějších soch. Sloužily jako zobrazení faraona a oslavovaly zároveň jeho moc. Tady na Karlově náměstí hlídají sfingy pomník básníka Vítězslava Hálka, opět dílo Bohuslava Schnircha. Sfingy původně držely kovové trysky, ze kterých voda ztékala do bronzových váz. V době, kdy Karlovo náměstí ještě nebylo dopravní tepnou, to mohlo být milé spočinutí.

Sfinga střežící pomník Vítězslava Hálka na Karlově náměstí (Foto: © Kateřina Nývltová)

Usedlost Hadovka

Místo, které vzniklo sloučením 7 malých vinic v 16. století, zakoupil v roce 1661 císařský notář a právník František Ferdinand de Serponte a podle něj se usedlost začala nazývat Serpentka (z latinského serpens – had, vznikla lidová forma Serpentka, dnes tedy Hadovka). Komu by chyběl romantický duch anglické gotiky, může se vydat právě sem.

Usedlost Hadovka neboli Serpentka (Foto: © Kateřina Nývltová)

Pokud jste se alespoň na chvilku zasnili, pokud teď budete jezdit tramvají č. 26 okolo usedlosti Serpentka s vidinou dávných vinic a pokud si na rušném Karlově náměstí rozpomenete na sfingy, splnil článek svůj účel a vězte, že tímto výletem procházka po „světě“ Prahou nekončí.

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.