Procházka ke svátku svatého Valentýna: Příběhy lásky a zamilovaných na Vyšehradě
Young Woman Presents Follow Me To Pose in Prague Streets Free Photo

Věděli jste, že na území Prahy jsou místa spjatá se svatým Valentýnem? Ano tím, díky kterému se 14. února slaví svátek zamilovaných. Přijďte s námi oslavit lásku při odpolední procházce…

… a připomenout si příběhy, na které už se možná někdy téměř zapomnělo.

Romantická procházka pro všechny zamilované i milovníky příběhů o lásce. Ať už legendární nebo literární, historické i současné.

O jakých pražských místech spjatých se svatým Valentýnem se dozvíte?

  • středověký kostel svatého Valentina, který až do 19. století stával na Starém Městě pražském
  • bazilika svatého Petra a Pavla na Vyšehradě (relikvie svatého Valentýna, největší mimo Itálii)
  • Svatovítská pokladnice na Pražském hradě (ostatek svatého Valentýna v gotickém relikviáři)

Na jaké příběhy se můžete těšit?

  • Kdy byla na Vyšehradě objevena relikvie svatého Valentýna? A jak se sem dostala?
  • Kde byla na Vyšehradě kaple Máří Magdaleny? A jaký příběh se k ní váže? A co Máří Magdalena a její příběh lásky?
  • Jakou souvislost má láska dcery Karla IV. a svátek svatého Valentýna?
  • Jaké příběhy lásek mýtických, legendárních i skutečných se vážou k Vyšehradu?
  • Kolik manželek měl první český král Vratislav? A jakou roli hrála ve středověku sňatková politika?
  • Jak to bylo s láskami legendárních knížat?

Přišel svátek svatého Valentýna, v současnosti vnímaný jako americký, z českého území? A jakou má souvislost s Karlem IV.? Pojďte společně změnit pohled na věc díky něčemu, co jste možná ani netušili…

Věděli jste, že tradice svátku zamilovaných vznikla s velkou pravděpodobností v souvislosti se sňatkem jedné ze skutečných českých královský, možná ještě lépe řečeno císařských dcer. Skutečných, nikoli legendárních nebo mytologických. Do Ameriky tento svátek dorazil až později, i když si tady formu tohoto svátku značně upravili a následně se v této podobě začal šířit po celém světě. My se ale budeme bavit o dobách dřívějších, o 14. století, kdy ještě Amerika nebyla Evropany ani objevena, nebereme-li tedy v potaz Vikingy, kteří se sem vydali už dříve, nejspíš už 7 století od doby, kdy svatý Valentýn žil.

První historicky doložená valentýnka byla poslána z lásky o pět let dříve, než Kryštof Kolumbus doplul k americkému pobřeží. A kdo ví, jak dlouho předtím už se něco takového mohlo dít, nebo kdy byla skutečně poslána první valentýnka v dějinách.

Komercializace svátku svatého Valentýna v podobě, jakou známe ze současnosti, začala už v 19. století. A to díky Američance Esther Howlandové z Worcesteru v Massachusetts. V roce 1847 začala vydávat a prodávat předtištěné karty. Ji samotnou k tomu inspirovala anglická valentýnka, kterou předtím dostala ona sama. Na tomhle nápadu prý pohádkově zbohatla, zasloužila se ale také o popularizaci tohoto světce a jeho svátku. V anglosaských zemích, ale vlastně už i v dalších částech světa, je den svatého Valentnýna jedním z nejznámějších a také nejvíce obchodně využívaných svátků, tedy až po Vánocích. (Zdroj: Euro)

Kdo byl svatý Valentýn?

Světec, který se narodil i zemřel na území dnešní Itálie. Byl pravděpodobně katolickým knězem, biskupem, který zemřel mučednickou smrtí roku 269 (podle jiných zdrojů zase roku 270 nebo 273). Rok jeho svatořečení není přesně znám. Stalo se tak ale v období raného středověku. Jaké legendy se k němu vážou? I to se dozvíte během procházky.

Vyšehrad a Pouť ke svatému Valentinu

Každoročně se už nějakou dobu můžete na Vyšehrad vydat na tzv. Pouť ke svatému Valentinu. Je určená především pro snoubence. U této příležitosti je možné shlédnout vzácnou relikvii tohoto světce.

Kdy se v roce 2021 koná pouť i poutní mše? Informace najdete na těchto stránkách: www.apha.cz/cpr-valentin-aktualni-nabidka. Při poutní mši budou již tradičně vystaveny ostatky svatého Valentýna.

Relikvie bude k vidění také na den svátku svatého Valentýna, tedy 14. února (Mimochodem, do roku 1969 bylo těchto svátků v průběhu roku až 11.).

Přijďte se projít, něco se dozvědět a něco zažít!

Událost na Facebooku s aktuálními informacemi: https://www.facebook.com/events/497878214482954/

Termín procházky:

  • 14.02.2021 13:20-15:25 (https://www.facebook.com/events/497878214482954/)
  • Máte zájem o jiný termín procházky? Napište si o informace na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, můžete být zařazeni do mailing listu a informace o nově vypsaných procházkách vám budou chodit přímo do vaší e-mailové schránky.
  • Chcete si objednat individuální termín procházky, nebo dokonce procházku či akci vytvořenou na míru? Napište svou poptávku na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz

Cena:

  • dospělí: 470 Kč
  • senioři nad 65 let: 450 Kč
  • držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 400 Kč
  • V ceně procházky je zahrnuté vstupné do všech navštívených objektů se zpoplatněným vstupem. Cena je tedy konečná.

Počet účastníků:

  • Procházka je určena pro skupinu do 20 účastníků. Minimální počet účastníků je 12.

Procházku organizuje:

  • Kristýna Maková

Procházku vedou:

  • Judita Peschlová a Kristýna Maková

Kontakt na organizátora:

Jaké objekty se zpoplatněným vstupem navštívíme?

Součástí procházky je návštěva objektu, do kterého je zpoplatněný vstup, a to baziliky svatého Petra a Pavla.

Místo setkání a další související informace:

  • Informaci o místě setkání obdrží závazně přihlášení účastníci e-mailem před datem konání akce. Případné změny nebo zrušení akce může být oznámeno pouze závazně přihlášeným účastníkům. Změna programu vyhrazena.

Jak se přihlásit?

Účast na akci je možné rezervovat a uhradit pouze on-line a předem, a to buď přímo přes webové rozhraní (níže) nebo na e-mailu info@prahakrizemkrazem.cz. Pokud byste se potřebovali na něco zeptat, pište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz.

Rozhodli jste se na poslední chvíli?

Chcete-li se přihlásit v den konání procházky, napište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, a do e-mailu připište nejen to, kolik účastníků chcete přihlásit, ale i na jakém telefonním čísle vás zastihnu. E-mailovou schránku někdy kontroluju ještě naposledy hodinu před akcí. Pokud vám přijde obratem odpověď (nebo vám zavolám) a bude ještě volné místo, pak hurá (!), můžete se ještě takhle narychlo ke komentované procházce připojit.

Jak uhradit vstupenky?

Místo na procházce je závazně rezervováno po potvrzení přihlášky zaslané na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz a uhrazení příslušné částky na účet 454 277 5036 / 5500. Platbu je třeba provést nejpozději do 7 dnů od přihlášení nebo do dne konání akce (připsání na účet v den konání akce), přihlásíte-li se v kratší době před konáním akce. Instrukce, jak provést platbu, Vám zašle pořadatel po přihlášení na akci.

Změny, storno podmínky a zrušení účasti:

Pokud zjistíte, že se nemůžete procházky zúčastnit, je možné za sebe poslat náhradníka. Účast lze zrušit nejpozději 3 dny (72 hodin) před akcí, jinak je platný storno poplatek ve výši 100 %.

Pokud se přihlásíte a neuhradíte vstupné do 7 dnů nebo do dne konání akce (den připsání částky na účet), přihlásíte-li se v kratší době před akcí, bude přihláška považována za zrušenou. Nestihli jste zaplatit a přesto se chcete akce zúčastnit? Kontaktujte e-mailem organizátora a můžete se společně domluvit, jak situaci vyřešit.

O změně v počtu účastníků nebo zrušení přihlášky písemně informujte e-mailem organizátora, a to i v případě, že ještě nebyla uhrazena.

Co ještě dodat?

Přeju hezké dny vám všem a těším se na setkání s těmi, kteří přijdou! Kristýna Maková

 

Přihlaste se na komentovanou procházku on-line přímo z webu:

[wpforms id=“264″ title=“false“ description=“false“]

 

Ilustrační foto: Viktor Hanacek, PicJumbo.com

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.