Procházka: Ženy spojené s historií nebo současností Vyšehradu

Seznamte se blíže se ženami, které byly nebo jsou spjaty s Vyšehradem. Místy, po kterých tyto ženy (údajně) chodily, kde žily, nebo kde jsou jejich ostatky uloženy po jejich smrti. Legendy. Historie. Současnost.


Projdeme se společně po Vyšehradě, projdeme se po hradbách s krásnými a nezaměnitelnými pohledy a výhledy na Pražský hrad a vůbec, pražská panoramata. Seznámím vás krátce s historií Vyšehradu a jistě se dostane i na mnohé muže, kteří jsou s Vyšehradem spjati. Ovšem v hlavní roli procházky budou ženy.

A s kým budeme mít tu čest se touto cestou seznámit? O jakých ženách nebo místech se dozvíte víc?

 • kněžna Libuše a její sestry Kazi a Teta
 • Libušina lázeň, sousoší Libuše a Přemysl, Ctirad a Šárka, Lumír a Píseň (a téma dívčí války)
 • Svatava Polská, první česká královna
 • Eliška Přemyslovna, česká královna, poslední panovník z rodu Přemyslovců na českém trůnu a matka Karla IV.
 • Vyšehradská madona (také Vyšehradská Bohorodička, Panna Marie Dešťová, patří k madonám kojícím)
 • bazilika svatého Petra a Pavla: kaple Panny Marie Dešťové, kaple Máří Magdalény
 • obraz Nanebevzetí Panny Marie
 • kaplička se sochou svaté Ludmily
 • Kaple Panny Marie Šancovské
 • bastion č. 35 (sv. Petra, též sv. Anežky), bastion č. 36 (sv. Ludmily)
 • Slavín a významné ženy pohřbené na Vyšehradském hřbitově: Ema Destinnová (operní pěvkyně), Božena Němcová (spisovatelka), Milada Horáková (politička, symbolický hrob s pomníkem), Zdenka Braunerová (malířka), Augusta Braunerová (první zpopelněná Češka), Olga Scheinpflugová (herečka, manželka Karla Čapka), Nataša Gollová (herečka), Ljuba Hermanová (herečka), Zita Kabátová (herečka), Anna Rajská-Turnovská (herečka, matka osmi dětí Josefa Kajetána Tyla), Hana Mašková (krasobruslařka), Popelka Biliánová (spisovatelka), mozaiky Marie Viktorie Foersterové (Beránek boží, Slavín), hřbitůvky jeptišek

 • Popelka Biliánová, žena, která sepsala Pověsti vyšehradské (1906), v nichž zaznamenala také lidové příběhy, které vyslechla od místních. Autorka literární předlohy prvorepublikového filmu Matka Kráčmerka, popularizátorka pražských památek a spoluzakladatelka dívčího skautingu.

Událost na Facebooku s aktuálními informacemi: https://www.facebook.com/events/668391360601556/

Termín procházky: 

 • 30.06.2020 16:30-19:00 (https://www.facebook.com/events/668391360601556/), maximální počet účastníků tohoto termínu je 10 osob
 • Máte zájem o jiný termín procházky? Napište si o informace na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, můžete být zařazeni do mailing listu a informace o nově vypsaných procházkách vám budou chodit přímo do vaší e-mailové schránky.
 • Chcete si objednat individuální termín procházky, nebo dokonce procházku či akci vytvořenou na míru? Napište svou poptávku na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz

Cena:

 • dospělí: 450 Kč
 • děti 6-15/16 let: 225 Kč
 • senioři nad 65 let: 430 Kč
 • držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 380 Kč
 • V ceně komentované procházky je zahrnuté vstupné do všech navštívených objektů se zpoplatněným vstupem, je-li návštěva takových objektů její součástí. Cena je tedy konečná.

Počet účastníků:

 • Procházka je určena pro skupinu do 20 účastníků. Minimální počet účastníků je 8.

Procházku organizuje:

 • Kristýna Maková

Procházku vede:

 • Kristýna Maková

Kontakt na organizátora:

Jaké objekty se zpoplatněným vstupem navštívíme?

Součástí procházky může být vstup do objektu, do kterého je zpoplatněný vstup, a to do baziliky svatého Petra a Pavla.

Místo setkání a další související informace:

 • Informaci o místě setkání obdrží závazně přihlášení účastníci e-mailem před datem konání akce. Případné změny nebo zrušení akce může být oznámeno pouze závazně přihlášeným účastníkům. Změna programu vyhrazena.

Jak se přihlásit?

Účast na akci je možné rezervovat a uhradit pouze on-line a předem, a to buď přímo přes webové rozhraní (níže) nebo na e-mailu info@prahakrizemkrazem.cz. Pokud byste se potřebovali na něco zeptat, pište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz.

Rozhodli jste se na poslední chvíli?

Chcete-li se přihlásit v den konání procházky, napište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, a do e-mailu připište nejen to, kolik účastníků chcete přihlásit, ale i na jakém telefonním čísle vás zastihnu. E-mailovou schránku někdy kontroluju ještě naposledy hodinu před akcí. Pokud vám přijde obratem odpověď (nebo vám zavolám) a bude ještě volné místo, pak hurá (!), můžete se ještě takhle narychlo ke komentované procházce připojit.

Jak uhradit vstupenky?

Místo na procházce je závazně rezervováno po potvrzení přihlášky zaslané na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz a uhrazení příslušné částky na účet 454 277 5036 / 5500. Platbu je třeba provést nejpozději do 7 dnů od přihlášení nebo do dne konání akce (připsání na účet v den konání akce), přihlásíte-li se v kratší době před konáním akce. Instrukce, jak provést platbu, Vám zašle pořadatel po přihlášení na akci.

Změny, storno podmínky a zrušení účasti:

Pokud zjistíte, že se nemůžete procházky zúčastnit, je možné za sebe poslat náhradníka. Účast lze zrušit nejpozději 3 dny (72 hodin) před akcí, jinak je platný storno poplatek ve výši 100 %.

Pokud se přihlásíte a neuhradíte vstupné do 7 dnů nebo do dne konání akce (den připsání částky na účet), přihlásíte-li se v kratší době před akcí, bude přihláška považována za zrušenou. Nestihli jste zaplatit a přesto se chcete akce zúčastnit? Kontaktujte e-mailem organizátora a můžete se společně domluvit, jak situaci vyřešit.

O změně v počtu účastníků nebo zrušení přihlášky písemně informujte e-mailem organizátora, a to i v případě, že ještě nebyla uhrazena.

Co ještě dodat?

Přeju hezké dny vám všem a těším se na setkání s těmi, kteří přijdou! Kristýna Maková

 

Přihlaste se na komentovanou procházku on-line přímo z webu:

[wpforms id=“264″ title=“false“ description=“false“]

 

Procházky, které už proběhly:

Co o procházce řekli nebo napsali někteří účastníci?

    • Ráda bych Vám touto cestou vřele poděkovala za nás tři tulačky po Vyšehradě. Bylo nám s Vámi dobře, hezky se to poslouchalo, spoustu nového jsme se dověděly a nebýt té zimy, ani by se nám nechtělo skončit…. Opravdu jsme si to užily a věřím, že to nebylo naposledy! Přeji Vám úspěšné a příjemné toulky Prahou. (Pavlína Nohavová)

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.