Procházka: Ženy spojené s historií nebo současností Pražského hradu

Seznamte se blíže s některými ženami, které byly nebo jsou spjaty s Pražským hradem. Místy, po kterých tyto ženy (někdy i údajně) chodily, kde žily, nebo kde jsou jejich ostatky uloženy po jejich smrti. Legendy. Historie. Současnost.


Projdeme se společně po Pražském hradě, projdeme se po nádvořích, ale i schodech, které vedou z Hradu na Malou Stranu, z nichž jsou krásné a nezaměnitelné pohledy a výhledy na pražská panoramata. Seznámím vás krátce s historií Pražského hradu a jistě se dostane i na mnohé muže, kteří jsou s Hradem spjati. Ovšem v hlavní roli procházky budou ženy.

A s kým budeme mít tu čest se touto cestou seznámit? O jakých ženách nebo místech se dozvíte víc?

 • svatá Ludmila
 • Drahomíra ze Stodor
 • Anežka Přemyslovna :: abatyše kláštera svatého Jiří
 • Anežka Přemyslovna, zvaná Česká :: zakladatelka jediného původem českého řeholního řádu, jediného církevního rytířského řádu založeného v Českých zemích a zároveň jediného mužského řádu založeného ženou, tedy rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou
 • Anna Jagellonská :: sestra posledního českého krále z rodu Jagellonců, zasloužila se o opravu Svatovítské katedrály po velkém požáru v roce 1541, byla zastánkyní humanismu a oblíbenou a laskavou královnou, s milovaným manželem měla 15 dětí, při porodu toho posledního bohužel zemřela, je po ní pojmenován letohrádek, který dal na její počest postavit její manžel Ferdinand, díky nim se začaly šířit do Evropy tulipány, ano i do Holandska přišly ze zahrad Pražského hradu,
 • Polyxena z Lobkowicz :: věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné v Praze vzácnou voskovou sošku ze své domoviny, ano, to celosvětově proslulé (tedy obzvlášť v Latinské Americe) Pražské jezulátko (Polyxenina matka tuto sošku dostala jako svatební dar od své matky při sňatku do Čech)
 • Marie Terezie :: prozatím jediná historicky doložená panovnice Českých zemí, někdy též přezdívaná jako Tchýně Evropy
 • Charlotte Garrigue-Masaryková a její dcera Alice Masaryková
 • kostel Panny Marie, nejstarší pražský kostel
 • klášter benediktinek
 • busty manželek Karla IV. na triforiu katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha
 • mramorové mauzoleum v katedrále a Nová královská hrobka
 • letohrádek královny Anny, jinak řečený Belvedere
 • Ústav šlechtičen

Událost na Facebooku s aktuálními informacemi: https://www.facebook.com/events/336392490855750/

Termín procházky:

 • 12.09.2020 13:45-16:15 (https://www.facebook.com/events/336392490855750/)
 • Máte zájem o jiný termín procházky? Napište si o informace na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, můžete být zařazeni do mailing listu a informace o nově vypsaných procházkách vám budou chodit přímo do vaší e-mailové schránky.
 • Chcete si objednat individuální termín procházky, nebo dokonce procházku či akci vytvořenou na míru? Napište svou poptávku na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz

Cena:

 • dospělí: 750 Kč
 • děti 6-16 let: 375 Kč
 • studenti do 26 let: 625 Kč
 • senioři nad 65 let: 625 Kč
 • držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P: 500 Kč

Počet účastníků:

 • Procházka je určena pro skupinu do 12 účastníků. Minimální počet účastníků je 5.

Procházku organizuje:

 • Kristýna Maková

Procházku vede:

 • Kristýna Maková

Kontakt na organizátora:

Jaké objekty se zpoplatněným vstupem navštívíme?

Součástí procházky může být vstup do objektu, do kterého je zpoplatněný vstup, a to do částí Pražského hradu, které jsou přístupné v rámci prohlídkového okruhu B. Se vstupenkou je možný vstup do následujících objektů: Starý královský palác, bazilika svatého Jiří, Zlatá ulička, katedrála svatého Víta; a to po dobu 2 dnů, do každého objektu je ovšem možný vstup pouze jednou. Do objektů, které nebudou součástí akce se můžete sami vydat po skončení, budete-li chtít. Součástí procházky je i zpoplatněná foto licence (fotit lze jen bez blesku).

Místo setkání a další související informace:

 • Informaci o místě setkání obdrží závazně přihlášení účastníci e-mailem před datem konání akce. Případné změny nebo zrušení akce může být oznámeno pouze závazně přihlášeným účastníkům. Změna programu vyhrazena.

Jak se přihlásit?

Účast na akci je možné rezervovat a uhradit pouze on-line a předem, a to buď přímo přes webové rozhraní (níže) nebo na e-mailu info@prahakrizemkrazem.cz. Pokud byste se potřebovali na něco zeptat, pište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz.

Rozhodli jste se na poslední chvíli?

Chcete-li se přihlásit v den konání procházky, napište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, a do e-mailu připište nejen to, kolik účastníků chcete přihlásit, ale i na jakém telefonním čísle vás zastihnu. E-mailovou schránku někdy kontroluju ještě naposledy hodinu před akcí. Pokud vám přijde obratem odpověď (nebo vám zavolám) a bude ještě volné místo, pak hurá (!), můžete se ještě takhle narychlo ke komentované procházce připojit.

Jak uhradit vstupenky?

Místo na procházce je závazně rezervováno po potvrzení přihlášky zaslané na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz a uhrazení příslušné částky na účet 454 277 5036 / 5500. Platbu je třeba provést nejpozději do 7 dnů od přihlášení nebo do dne konání akce (připsání na účet v den konání akce), přihlásíte-li se v kratší době před konáním akce. Instrukce, jak provést platbu, Vám zašle pořadatel po přihlášení na akci.

Víte o možnosti předprodeje časově přenosných vstupenek?

Líbí se vám procházka, ale nehodí se vám aktuálně vypsaný termín? Chtěli byste být mezi prvními, kdo se dozvědí o nově vypsaných termínech konkrétní procházky, ze kterých si můžete vybírat? Časově přenosná vstupenka z předprodeje platí celých 6 měsíců, během kterých se můžete rozhodnout, který termín si vyberete. Více informací o předprodeji procházek najdete na této stránce.

Změny, storno podmínky a zrušení účasti:

Pokud zjistíte, že se nemůžete procházky zúčastnit, je možné za sebe poslat náhradníka. Účast lze zrušit nejpozději 3 dny (72 hodin) před akcí, jinak je platný storno poplatek ve výši 100 %.

Pokud se přihlásíte a neuhradíte vstupné do 7 dnů nebo do dne konání akce (den připsání částky na účet), přihlásíte-li se v kratší době před akcí, bude přihláška považována za zrušenou. Nestihli jste zaplatit a přesto se chcete akce zúčastnit? Kontaktujte e-mailem organizátora a můžete se společně domluvit, jak situaci vyřešit.

O změně v počtu účastníků nebo zrušení přihlášky písemně informujte e-mailem organizátora, a to i v případě, že ještě nebyla uhrazena.

Co ještě dodat?

Přeju hezké dny vám všem a těším se na setkání s těmi, kteří přijdou! Kristýna Maková

 

Přihlaste se na komentovanou procházku on-line přímo z webu:

[wpforms id=“264″ title=“false“ description=“false“]

 

Foto: © Kristýna Maková, www.PrahaKrizemKrazem.cz

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.