Procházka: Za kouzlem české gotiky a středověkých madon na Starém Městě pražském

Chtěli byste poznat tajemství a kouzlo středověkých madon? Zajímá vás gotické umění nejen v ulicích Prahy, ale i v interiérech? Připojte se ke komentované procházce a spojte své vjemy se zasvěceným výkladem průvodce.

Poznejte zajímavá místa Starého Města pražského s komentářem průvodce, který vás provede po gotických památkách a povede po stopách svaté Anežky České i středověkých madon, kolem Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí i za soškami a obrazy madon ze sbírek Národní galerie.

Co si po cestě prohlédneme? K čemu přitáhne průvodce vaši pozornost?

 1. Jakou souvislost mají mariánské sloupy a sošky středověkých madon s tzv. mariánským kultem (nebo mariánskými kulty)?
 2. Jak se dostal Mariánský sloup na Staroměstské náměstí? Za jakých okolností z něj zmizel? A co vedlo k tomu, že se na Staroměstské náměstí vrací, ačkoliv k tomu mají někteří historici výhrady?
 3. Proč patří kostel svatého Haštala k těm nejzáhadnějším v Praze?
 4. Kolik kostelů se skrývá v areálů Anežského kláštera? A proč mají tak skvělou akustiku?
 5. Kde žila a je (zřejmě) i pohřbena svatá Anežka Česká?
 6. Čím jsou zajímavá vrcholná díla české gotiky?
 7. A proč se české madony usmívají, a tím se liší od jiných ze zbytku Evropy?

Foto: © Kristýna Maková, www.PrahaKrizemKrazem.czV Anežském klášteře si také prohlédneme expozici Národní galerie, a to se zasvěceným komentářem průvodce. Budete tak mít možnost trochu poznat gotiku tzv. krásného slohu v Čechách, která měla odezvu například i v Rakousku. Tamní umělci se u nás totiž kolem roku 1400 velmi inspirovali.

Poznáte a zjistíte samozřejmě nejen to, ale i něco dalšího. Přijďte se projít, něco se dozvědět a něco zažít!

Událost na Facebooku s aktuálními informacemi: https://www.facebook.com/events/565610794162496/

Termín procházky:

 • 10.06.2020 17:15-19:15 (https://www.facebook.com/events/565610794162496/)
 • Máte zájem o jiný termín procházky? Napište si o informace na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, můžete být zařazeni do mailing listu a informace o nově vypsaných procházkách vám budou chodit přímo do vaší e-mailové schránky.
 • Chcete si objednat individuální termín procházky, nebo dokonce procházku či akci vytvořenou na míru? Napište svou poptávku na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz

Cena:

 • dospělí: 550 Kč
 • senioři nad 65 let: 450 Kč
 • děti 6-15 let: 275 Kč
 • mladí 16-26 let: 450 Kč
 • držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 350 Kč
 • V ceně procházky je zahrnuté vstupné do všech navštívených objektů se zpoplatněným vstupem. Cena je tedy konečná.

Počet účastníků:

 • Procházka je určena pro skupinu do 20 účastníků. Minimální počet účastníků je 8.

Procházku organizuje:

 • Kristýna Maková

Procházku vede:

 • Mgr. Jan Kroča, historik a záhadolog

Kontakt na organizátora:

Jaké objekty se zpoplatněným vstupem navštívíme?

Součástí procházky je návštěva objektů, do kterých je zpoplatněný vstup, tedy interiér Anežského kláštera a placená expozice Národní galerie, včetně aktuální výstavy rakouských madon, která je umístěna právě v Anežském klášteře.  Změna programu vyhrazena.

Místo setkání a další související informace:

 • Informaci o místě setkání obdrží závazně přihlášení účastníci e-mailem před datem konání akce. Případné změny nebo zrušení akce může být oznámeno pouze závazně přihlášeným účastníkům. Změna programu vyhrazena.

Jak se přihlásit?

Účast na akci je možné rezervovat a uhradit pouze on-line a předem, a to buď přímo přes webové rozhraní (níže) nebo na e-mailu info@prahakrizemkrazem.cz. Pokud byste se potřebovali na něco zeptat, pište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz.

Rozhodli jste se na poslední chvíli?

Chcete-li se přihlásit v den konání procházky, napište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, a do e-mailu připište nejen to, kolik účastníků chcete přihlásit, ale i na jakém telefonním čísle vás zastihnu. E-mailovou schránku někdy kontroluju ještě naposledy hodinu před akcí. Pokud vám přijde obratem odpověď (nebo vám zavolám) a bude ještě volné místo, pak hurá (!), můžete se ještě takhle narychlo ke komentované procházce připojit.

Jak uhradit vstupenky?

Místo na procházce je závazně rezervováno po potvrzení přihlášky odeslané přes on-line formulář (níže na stránce) nebo zaslané na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz a uhrazení příslušné částky na účet 454 277 5036 / 5500. Platbu je třeba provést nejpozději do 7 dnů od přihlášení nebo do dne konání akce (připsání na účet v den konání akce), přihlásíte-li se v kratší době před konáním akce. Instrukce, jak provést platbu, Vám zašle pořadatel po přihlášení na akci.

Změny, storno podmínky a zrušení účasti:

Pokud zjistíte, že se nemůžete procházky zúčastnit, je možné za sebe poslat náhradníka. Účast lze zrušit nejpozději 3 dny (72 hodin) před akcí, jinak je platný storno poplatek ve výši 100 %.

Pokud se přihlásíte a neuhradíte vstupné do 7 dnů nebo do dne konání akce (den připsání částky na účet), přihlásíte-li se v kratší době před akcí, bude přihláška považována za zrušenou. Nestihli jste zaplatit a přesto se chcete akce zúčastnit? Kontaktujte e-mailem organizátora a můžete se společně domluvit, jak situaci vyřešit.

O změně v počtu účastníků nebo zrušení přihlášky písemně informujte e-mailem organizátora, a to i v případě, že ještě nebyla uhrazena.

Co ještě dodat?

Přeju hezké dny vám všem a těším se na setkání s těmi, kteří přijdou! Kristýna Maková

 

Přihlaste se na komentovanou procházku on-line přímo z webu:

[wpforms id=“264″ title=“false“ description=“false“]

 

Foto: © Kristýna Maková, www.PrahaKrizemKrazem.cz

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.