Procházka: Po stopách Antonína Dvořáka v Praze
Muzeum Antonína Dvořáka Michnův letohrádek Praha Vila Amerika Zdroj: Encyklopedie Prahy

Objevte místa spojená s pražskými stopami Antonína Dvořáka, světově proslulého hudebního skladatele, který je zároveň světově nejhranějším českým skladatelem. Na kterých místech Prahy žil? Kde se ženil? Kam se chodil dívat na svoje milované vlaky? A který pražský hřbitov se stal místem jeho posledního odpočinku?

Procházka po pražských stopách světově proslulého českého skladatele, nelahozeveského rodáka, který působil až ve Spojených státech amerických (rozhlasový příspěvek o Dvořákovi a českých krajanech). Věděli jste, že americký astronaut Neil Armstrong, který v roce 1969 jako první pozemšťan vstoupil na povrch Měsíce, si do skafandru pouštěl Dvořákovu Novosvětskou symfonii? A že Largo z Novosvětské má na sobě zakódováno i deska, která letí vesmírem jako informace pro případné mimozemské civilizace?*

My se vydáme po Dvořákových stopách v Praze, na místa očekávaná a možná i některá nečekaná. A nezůstaneme jen přešlapovat přede dveřmi. Nahlédneme i do interiérů! A možná se zaposloucháme i do některých z melodií, které zkomponoval.

Kam se společně podíváme? A o čem se při procházce dozvíte?

Antonín Dvořák (Zdroj: Radio Prague International)

Antonín Dvořák (Zdroj: Radio Prague International)

 1. Vila Amerika (Michnův letohrádek), barokní letohrádek postavený podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, je od roku 1932 místem, ve kterém se nachází Dvořákovo muzeum v Praze, které je součástí Českého muzea hudby (a tedy Národního muzea). Věděli jste, že muzeum disponuje unikátním souborem notových zápisů, který představuje téměř 80 % všech dnes na světě dochovaných Dvořákových rukopisů?
 2. Víte, ve kterém pražském kostele měl Antonín Dvořák dne 17. listopadu 1873 svatbu s Annou Čermákovou?
 3. Řeknu vám, ve kterých místech se nacházela tzv. varhanická škola (oficiálně Ústav pro církevní hudbu), ve kterém dva roky Dvořák studoval? Byly to sice tři místnosti s varhanami, studium tady bylo ovšem hlavním důvodem Dvořákova příchodu do Prahy.
 4. Jihovýchodně od Národního divadla, ve Vojtěšské ulici, je kostel svatého Vojtěcha. A proč zmiňuju právě ten? V tomto kostele působil v letech 1874–77 hudební skladatel Antonín Dvořák jako varhaník, jak je napsáno na pamětní desce na fasádě vlevo od vchodu.
 5. Řeknu vám i o některých místech, na kterých Antonín Dvořák bydlel. Karlovo náměstí č.p. 558 (dům „Na křemenci“). Senovážné náměstí 19. Žitná 10 (dnes 14). Na této adrese bydlel Dvořák více než 26 let života až do své smrti v roce 1904 a vznikla zde podstatná část jeho skladatelského díla. Posledních cca 20 let tu Dvořákovi bydleli ve druhém patře, v pravé části průčelního traktu. I odsud to měl poměrně blízko na Nádraží císaře Františka Josefa (dnes Hlavní), kam chodil sledovat příjezdy a odjezdy vlaků. Dvořákova láska k železnici byla vzpomínána i v nedávné minulosti, a to třeba tak, že po něm byl v letech 1991–2018 pojmenován český vlakový spoj jezdící mezi Prahou, Vídní a Grazem. Od roku 2018 nesou ale všechny linky na trati jméno Vindobona.
 6. Profesní život Dvořáka byl spojen mimo jiné s Prozatímním divadlem, v jehož operním orchestru působil 9 let. Dalším místem, tentokrát spojeným s Dvořákovou tvorbou, byl palác Žofín. Odehrál se tu jeho první samostatný koncert, 17. listopadu 1878, na kterém se představil nejen jako autor, ale také jako dirigent. Byla tu uváděna i další nová Dvořákova díla, někdy přímo pod jeho taktovkou. Po otevření budovy Rudolfina v roce 1885 se těžiště koncertní činnosti přesunulo tam. Význam budovy se zvýšil po ustavení České filharmonie. Ještě je třeba dodat, že hlavní koncertní sál se jmenuje Dvořákova síň. A probíhá tu také každoroční festival Dvořákova Praha, jeden z největších festivalů klasické hudby v České republice.
 7. Antonín Dvořák zemřel dne 1. května 1904 v Praze a je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Sochařskou výzdobu Dvořákovy hrobky vytvořil Ladislav Šaloun.

To všechno se dozvíte!

A nejen to, ještě i něco dalšího. Přijďte se projít, prohlédnout si místa, která jsou spjatá s životem Antonína Dvořáka a která ho možná také inspirovala! S pohledem na jedno z nejkrásnějších světových panoramat.

Událost na Facebooku s aktuálními informacemi: https://www.facebook.com/events/733589117426546/

Termín procházky: 

 • 15.08.2020 13:45-16:45 (https://www.facebook.com/events/733589117426546/)
 • Máte zájem o jiný termín procházky? Napište si o informace na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, můžete být zařazeni do mailing listu a informace o nově vypsaných procházkách vám budou chodit přímo do vaší e-mailové schránky.
 • Chcete si objednat individuální termín procházky, nebo dokonce procházku či akci vytvořenou na míru? Napište svou poptávku na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz

Cena:

 • dospělí: 750 Kč
 • děti 6-15 let: 375 Kč
 • senioři nad 65 let: 630 Kč
 • držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 630 Kč
 • V ceně procházky je zahrnuté vstupné do všech navštívených objektů se zpoplatněným vstupem. Cena je tedy konečná.

Počet účastníků:

 • Procházka je určena pro skupinu do 17 účastníků. Minimální počet účastníků je 8.

Procházku organizuje:

 • Kristýna Maková

Procházku vede:

 • Kristýna Maková

Kontakt na organizátora:

Jaké objekty se zpoplatněným vstupem navštívíme?

Součástí vycházky jsou vstupy do památkových objektů, a to do Muzea Antonína Dvořáka ve Vile Amerika, popřípadě i na další místa, která budou přístupná pouze po zaplacení vstupného.

Místo setkání a další související informace:

 • Informaci o místě setkání obdrží závazně přihlášení účastníci e-mailem před datem konání akce. Případné změny nebo zrušení akce může být oznámeno pouze závazně přihlášeným účastníkům. Změna programu vyhrazena.

Jak se přihlásit?

Účast na akci je možné rezervovat a uhradit pouze on-line a předem, a to buď přímo přes webové rozhraní (níže) nebo na e-mailu info@prahakrizemkrazem.cz. Pokud byste se potřebovali na něco zeptat, pište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz.

Rozhodli jste se na poslední chvíli?

Chcete-li se přihlásit v den konání procházky, napište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, a do e-mailu připište nejen to, kolik účastníků chcete přihlásit, ale i na jakém telefonním čísle vás zastihnu. E-mailovou schránku někdy kontroluju ještě naposledy hodinu před akcí. Pokud vám přijde obratem odpověď (nebo vám zavolám) a bude ještě volné místo, pak hurá (!), můžete se ještě takhle narychlo ke komentované procházce připojit.

Jak uhradit vstupenky?

Místo na procházce je závazně rezervováno po potvrzení přihlášky zaslané na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz a uhrazení příslušné částky na účet 454 277 5036 / 5500. Platbu je třeba provést nejpozději do 7 dnů od přihlášení nebo do dne konání akce (připsání na účet v den konání akce), přihlásíte-li se v kratší době před konáním akce. Instrukce, jak provést platbu, Vám zašle pořadatel po přihlášení na akci.

Změny, storno podmínky a zrušení účasti:

Pokud zjistíte, že se nemůžete procházky zúčastnit, je možné za sebe poslat náhradníka. Účast lze zrušit nejpozději 3 dny (72 hodin) před akcí, jinak je platný storno poplatek ve výši 100 %.

Pokud se přihlásíte a neuhradíte vstupné do 7 dnů nebo do dne konání akce (den připsání částky na účet), přihlásíte-li se v kratší době před akcí, bude přihláška považována za zrušenou. Nestihli jste zaplatit a přesto se chcete akce zúčastnit? Kontaktujte e-mailem organizátora a můžete se společně domluvit, jak situaci vyřešit.

O změně v počtu účastníků nebo zrušení přihlášky písemně informujte e-mailem organizátora, a to i v případě, že ještě nebyla uhrazena.

Co ještě dodat?

Přeju hezké dny vám všem a těším se na setkání s těmi, kteří přijdou! Kristýna Maková

 

Přihlaste se na komentovanou procházku on-line přímo z webu:

[wpforms id=“264″ title=“false“ description=“false“]

 

Úvodní foto: Encyklopedie Prahy 2

 

Procházky, které už proběhly:

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.