Představuje se první „pražská“ aréna
Koňská brána, která se začala bourat od 1. června 1876. (Kresba: Jiří Filípek)

Nehrozí, že dnes navštívíme obdobu římského Kolosea, kde se pořádaly drastické souboje mezi divokými zvířaty, do nichž se zapojovali i lidé. Místo toho si přiblížíme jeden typ divadel hrajících české hry, která vznikala od poloviny 19. století. První byla výjimečná tím, že stála skutečně v Praze, a to na novoměstském dn. Karlově náměstí naproti Černému pivovaru. Jelikož prý měla jako první zavedené plynové topení, lákala celoročně Pražany od 8. prosince 1849 dlouhých deset let.  

Ostatní arény „vyrůstaly“ na předměstí před hradbami (takže přívlastek „pražské“ si nezasloužily), a byly určeny zpočátku výhradně pro letní představení.  

 

 

Chcete si přečíst celý článek?

Můžete během chvilky, díky přístupu k členské sekci Pražského okénka nebo jako člen(ka) Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení ke svému účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

 

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.