Pražští výtržníci
O tom, že karty byly oblíbené i v zahraničí, svědčí jejich italské, německé a francouzské varianty. (Kresba: Jiří Filípek)

Jak dokazují zápisky pamětníků se zájmem o historii Prahy, nebyli všichni naši předkové způsobnými uživateli veřejných prostor a neřídili se vždy vydanými zákony. Nejméně výbojní byli ctitelé ďáblových obrázků neboli hráči karet, zatímco milovníci pouličních pranic a střeleb zvyšovali strach Pražanů i honoráře pražských chirurgů a lékařů. (Chirurgové nebyli dlouho považováni za skutečné lékaře.) Na své si přišli i různí mastičkáři, kteří ovšem často pacientům spíše škodili, než prospívali. 

 

 

Chcete si přečíst celý článek?

Můžete během chvilky, díky přístupu k členské sekci Pražského okénka nebo jako člen(ka) Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení ke svému účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

 

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.