Pražské poště je 495 let

Dlouho museli Pražané spoléhat na to, že jejich dopisy či balíčky odnese či odveze mimo metropoli ochotný student, podomní prodejce či obchodník s vozem taženým koněm. Ale 15. října 1526 nařídil císař Ferdinand I. Habsburský (1526—1564) svému poštmistrovi, aby zřídil poštovní linku mezi Vídní a Prahou. 

Zpočátku pražská pošta dopravovala pouze dvorské zásilky

Se začátky pražské pošty jsou spojováni členové rodiny de Tassis, později de Thurn-Taxis. Ti ovšem tehdy zajišťovali výhradně úřední zásilky, a navíc v Praze poštmistři zpočátku nesídlili, protože měli na starosti i pošty v jiných říšských městech. Jelikož v metropoli ještě neexistovala poštovní budova, zásilky se odesílaly z úředních prostor panovníka.

Z Prahy byly převáženy přednostně zásilky do Vídně, a to zřejmě po trase přes Jesenici, Nespeky, Votice, Tábor, Slavonice a Vratěnín. Pošťáci jezdívali do rakouské metropole obvykle dvakrát týdně, a v případě nutnosti i vícekrát.

Takto vypadalo nezachované druhé sídlo pražské pošty na Malostranském náměstí (Kresba: Jiří Filípek)

Prvním jejím sídlem byl dům poštmistra 

Ferdinand I. si sice – jak slíbil – zvolil Prahu za své hlavní sídlo, ale pracovní povinnosti mu jen zřídka dovolovaly zůstávat zde trvale delší dobu. A protože ho na jeho cestách provázeli i pracovníci dvorského poštmistrovského úřadu, padl roku 1554 v zájmu pružnějšího zajištění chodu příkaz, aby byl zřízen poštovní úřad se sídlem v Praze

Stal se jím dům Na Korábci, patřící prvnímu, v metropoli žijícímu, hlavnímu poštmistrovi pro Čechy. Nacházel se na jižní straně dn. Vladštejnského náměstí při vyústění dn. Tomášské ulice, a umožňoval Pražanům posílat soukromé zásilky. Ovšem po Bílé hoře dal Albrecht z Valdštejna poštovní dům s dvaceti dalšími domy zbourat, aby si na jejich místě postavil svůj honosný Valdštejnský palác čp. 17/4.

Druhé sídlo sloužilo pouze 19 let 

Pro období 1571 až 1592 není známo, kde pražská pošta sídlila (možná prý kdesi u malostranského vltavského břehu), ale roku 1592 našla do roku 1611 střechu nad hlavou rovněž v domě tehdejšího poštmistra. Ten stál na Malostranském náměstí, kde je dnes Kaiserštejnský palác čp. 37/23.

Další stěhování pražské pošty by vyplnilo několik Pražských okének, ale my se spokojíme alespoň s tím, že jsme si připomněli její úplné začátky. 

Přihlaste se k odběru newsletteru

A do vaší e-mailové schránky začnou chodit zdarma zajímavé informace o Praze a také o akcích s průvodci Prahy křížem krážem nebo i portálu Českem křížem krážem.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.