Pomník Benedikta Roezla a „chybná“ socha
Pomník Benedikta Roezla (Foto: Miloslav Čech)

Tento rodák z Horoměřic u Prahy (*1824—†1885) začal krátce po vyučení zahradníkem cestovat po světě, kde získával úspěšně renomé. Například roku 1846, tedy jako dvaadvacetiletý, se stal zástupcem ředitele nové státní zahradnické školy v belgickém Gentu, a v letech 1854—1875 navštívil třikrát Ameriku.

Aktivní byl i v Praze

Když se B. Roezl vrátil natrvalo do vlasti, koupil si na Smíchově, tehdejším pražském předměstí, v Kroftově ulici dům čp. 416/12. V něm zřídil proslulý obchod semeny a rostlinami, které mu z Ameriky posílali jeho synovci. Navíc roku 1880 založil v Praze první český odborný zahradnický spolek Flora a o tři roky později začal vydávat stejnojmenný časopis, v němž otiskl svá jediná česky psaná cestopisná pojednání. Roezlovým jménem bylo pojmenováno téměř sto třicet druhů rostlin

Kresba: Jiří Filípek
Jedna z orchidejí pojmenovaných podle B. Roezla; tato se nazývá catlea roezli. (Kresba: Jiří Filípek)

Konkurenti prohráli kvůli penězům 

Po jeho smrti se domácí i zahraniční zahradníci a přátelé dohodli, že se složí na jeho pomník, který zadali architektu Eduardu Sochorovi a sochařům Čeňku Vosmíkovi a Gustavu Zoulovi. 

Ve stejné době však padly návrhy postavit pomník na Karlově náměstí poblíž Faustova domu a botanické zahrady buď přírodovědci Janu Svatopluku Preslovi (*1791—†1849), nebo vynálezci lodního šroubu Josefu Resselovi (*1793—†1857). 

Co se Ressela týče, byl nakonec přijat celkem moudrý návrh předat peníze určené na statui raději jeho chudým příbuzným žijícím ve Vídni. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že ono místo bude přiděleno J. S. Preslovi. Jenže v té době už byl hotov výše zmíněný pomník Roezlův, jemuž musel Presl ustoupit. 

Ramie – rostlina zv. čínská tráva, která poskytuje pevné lýko pro textilní průmysl. (Kresba: Jiří Filípek)
Ramie – rostlina zv. čínská tráva, která poskytuje pevné lýko pro textilní průmysl. (Kresba: Jiří Filípek)

Roezlův pomník – ale s chybou

Vztyčen byl roku 1898, ovšem nutno dodat, že neodpovídá pravdě. Roezl měl totiž již od roku 1868 pouze pravou ruku, protože o levačku přišel v Havaně při předvádění stroje, který zkonstruoval a který byl určen na zpracování rostliny zvané ramie. 

Svého času se objevovaly na adresu sousoší kritické poznámky týkající se indiána, sedícího u Roezlových nohou. Jenže ten zde byl umístěn nikoli jako symbol rasismu, nýbrž americké flory a proto nakonec nebyl odstraněn. 

Pomník Benedikta Roezla (Foto: Miloslav Čech)
Pomník Benedikta Roezla (Foto: Miloslav Čech)

Post skriptum

Jan Svatopluk Presl má od roku 1909 pomník od architekta J. Gočára a sochaře B. Kafky v jižní části Vrchlického sadů. Je třeba dojít až téměř k Wilsonově třídě, na konec cestičky, která je jakoby prodloužením Růžové a „zalomené“ části Washingtonovy ulice. Já osobně považuji tento pomník řekněme za svérázný. 

Josef Ressel má v Praze pouze ulici (v níž je smutně proslulý kostel sv. Cyrila a Metoděje), a bustu v Panteonu Národního muzea.

Přihlaste se k odběru newsletteru

A články z rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové vám budou chodit zdarma přímo do vaší e-mailové schránky.

Máte rádi články z rubriky Pražské okénko?

Podpořte jejich vznik libovolnou částkou.
Načtěte do svého bankovnictví tento QR kód a nastavte částku dle libosti. Přednastaveno tam je 300 Kč, v jaké výši bude váš příspěvek, je jen na vás. Peníze takto posíláte na účet č. 4542775036/5500 vedený u Raiffeisenbank. Děkujeme.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.