Petr z Aspeltu – cizinec a rádce dvou českých králů
Petr z Aspeltu (Kresba: Jiří Filípek)

Petr (*asi 1250—†1320) pocházející z lucemburské vísky Aspelt měl díky své zvídavosti v životě štěstí. Zaprvé mu církev umožnila, aby studoval, takže pobýval na různých univerzitách (Padova, Paříž apod.), kde se věnoval údajně všem oborům, které se na nich přednášely – tedy právům, medicíně, bohoslovecví a filozofii. Po absolutoriu působil v Trevíru jako farář, ale o šest let později se stal osobním lékařem a kaplanem římského krále Rudolfa I. Habsburského (vítěze nad Přemyslem II. Otakarem na Moravském poli). Pět let, která strávil v jeho službách, mělo pro jeho další kariéru obrovský význam, neboť mohl proniknout do tajů vrcholné evropské politiky. 

 

 

Chcete si přečíst celý článek?

Můžete během chvilky, díky přístupu k členské sekci Pražského okénka nebo jako člen(ka) Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení ke svému účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

 

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.