Obětavá Pepička a její břízky
Paní Josefa Náprstková (Kresba: Jiří Filípek)

Vojtovi Náprstkovi (*1826—†1894) se dívky líbily, rád pobýval v jejich společnosti, ale paňmaminka všechny jako snachy bez milosti odmítala. To se týkalo i Pepičky neboli Josefy Křížkové (*1838—†1907), jedné z dcer sladovnického mistra od Halánků, která u ní bývala krámskou.

Svatba se konala po sedmnácti letech

Vojta a Pepička se do sebe zamilovali roku 1858, o čtyři roky později se poprvé políbili, ale svůj vztah tajili, a když se Vojta zeptal maminky, zda by si Pepičku mohl vzít, požehnání nedostal. Proto si řekli své „ano“ teprve 25. února roku 1875, dva roky po smrti paní Anny; jelikož devětačtyřicetiletý ženich byl ateista, odehrála se svatba pouze na Staroměstské radnici. 

Po návratu z obřadu „šli oba do obchodu. Chasa měla oběd, jak se říká dvojnásobný a my obědvali jako obyčejně. Zato ale obdrželi naši lidé každý nějakou částku v penězích a knihy na památku“.

Pepička nebyla paradoxně příkladem emancipované ženy (i když prý vyřídilku měla), dělala, co svému muži na očích viděla a snažila se zachovat chod domu a firmy tak, jako tomu bylo za paňmaminky Anny. Kromě jiného na jeho přání dokonce nadívala koninou ryby, které nakupoval pro pelikány žijící (kromě kachniček, jež však Pražané ulovili a snědli) na rybníčku před dn. Hlavním nádražím, protože jim město přestalo přispívat na stravu.

A vše zůstalo při starém i poté, co paní Josefa roku 1894 ovdověla.

Paní Josefa Náprstková (Kresba: Jiří Filípek)
Paní Josefa Náprstková (Kresba: Jiří Filípek)

Pražané si paní Pepičky vážili

Oceňovali to, že se věnovala charitě, spoluzakládala kuchařské a měšťanské dívčí školy, a vychovala prý pět adoptivních dcer, sirotků ze sociálních ústavů. 

Díky ní vzniklo i nové oddělení muzea. Roku 1877 totiž přišla do výčepu U Halánků jakási venkovanka nakoupit lihoviny a Pepička si všimla kusu látky, jíž obalila lahve. Zjistila, že je to zbytek ženského čepečku vyšívaného uzlíčkovou technikou – a to byl začátek oddělení nazvaného Práce našich matek, které bylo „nejúplnější naší sbírkou krojovou“ ukazující lidové výšivky, krajky apod. Měla také velkou zásluhu o to, že Americký klub dam pokračoval ve své činnosti.

Dvě perličky na závěr

Nejprve si odbudeme tu smutnější, která se týká smrti paní Josefy Náprstkové. Zemřela 13. září roku 1907, její ostatky byly dopraveny za deštivého dne do Gothy ke kremaci (kde měl před třinácti lety pohřeb „ohněm“ její manžel), neboť u nás byl pohřeb žehem povolen československými zákony teprve roku 1919.

Druhá perlička bude naopak zábavná. Týká se totiž břízek zmíněných v titulku dnešního Pražského okénka. Maličký stromek si Pepička přivezla z výletu do Šárky spolu s velkou kyticí lučních květů, zasadila ho na stříšku altánku stojícího na dvoře domu U Halánků, ale protože její kořeny prorostly střechou, dala ji zasadit do země. Té se říkalo Pepička I.  

Stromek však napadli škůdci, takže musel být vykopán. Nahradila ho nová břízka, přivezená ze zahradnictví Bříství u Nymburka, nazvaná Pepička II.,  a vysazená za deštivého větrného dne 12. října roku 2011 do středové části dvorku. Měla jsem možnost být při tom, a ráda na to vzpomínám. A v rohu dvorku muzea roste ještě jedna břízka – dcerka Pepičky I., která se tu vysemenila.

Takto se rozrostla a zazelenala břízka Pepička II. (Foto: Miloslav Čech)
Starší břízková kamarádka, jíž můžeme říkat Pepička III., se prozatím zelená ve své dolní části, ale i ona je už nyní krásnou ozdobou muzejního dvorku. (Foto: Miloslav Čech)
Starší břízková kamarádka, jíž můžeme říkat Pepička III., se prozatím zelená ve své dolní části, ale i ona je už nyní krásnou ozdobou muzejního dvorku. (Foto: Miloslav Čech)

Přihlaste se k odběru newsletteru

A články z rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové vám budou chodit zdarma přímo do vaší e-mailové schránky.

Máte rádi články z rubriky Pražské okénko?

Podpořte jejich vznik libovolnou částkou.
Načtěte do svého bankovnictví tento QR kód a nastavte částku dle libosti. Přednastaveno tam je 300 Kč, v jaké výši bude váš příspěvek, je jen na vás. Peníze takto posíláte na účet č. 4542775036/5500 vedený u Raiffeisenbank. Děkujeme.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.