Oáza klidu s nádhernými pávy, to jsou Vojanovy sady

V samém srdci města, poblíž levého břehu Vltavy, můžete najít místo, kde si v klidu posedíte na lavičce, poležíte v trávě nebo budete zblízka pozorovat listnaté stromy, květiny, a dokonce i pávy. Vojanovy sady jsou sice v turistické zóně, jenže ani spousta Pražanů o tomto místě vůbec neví. A přitom máte na tomto místě prakticky zaručený odpočinek od shonu.

Trocha historie Vojanových sadů

Přibližně na místě dnešních Vojanových sadů byl ve 13. století postaven Biskupský dvůr, ke kterému náležela zahrada. Dvůr prodělal několik přestaveb a v první čtvrtině 15. století byl při husitských válkách vypálen a zničen.

V 17. století tu vznikl mírumilovný klášter bosých karmelitek při kostele svatého Josefa spolu s klášterní zahradou, ve které byla postavena kaple svatého Eliáše, později kaple svaté Terezie a kaple svatého Jana Nepomuckého.

Další proměna parku započala roku 1782, kdy zde místo kláštera získal působiště Ústav Anglických panen, tedy řeholní řád pečující o potřebné a působící ve školách. Zahrada byla pozměněna a upravena v anglickém stylu, přibylo jezírko i jehličnany.

Roku 1890 park poničila stoletá voda a pozdější stavba budovy ministerstva financí započatá v západní části areál zmenšila. Své jméno dostala zahrada po herci Eduardu Vojanovi, kousek odtud totiž žil, ten ve své době oproti předchůdcům i současníkům inovátorsky ztvárňoval ikonické postavy nejen ze světových dramat.

Pohoda u jezírka

Po vstupu do areálu se vydejte mírně doprava a za chvíli jste u jezírka. Pod vrbou na vás ve stínu převislých větví čeká lavička, ze které můžete pozorovat kachny na vodní hladině, pokud tam tedy právě jsou. A i když náhodou kachny nezastihnete, se skalkou s vodotryskem uprostřed jezírka se setkáte určitě.

Pávi pýchou parku

V centru Prahy si po chodnících vykračují holubi a nad řekou plachtí racci, to už nikoho nepřekvapí. Co když ale v parku potkáte majestátního páva, který si to klidně namíří vaším směrem? Pávi a pávice zde pochodují a pospávají, zkrátka tu žijí. Když budete mít štěstí, uvidíte v určitém období i paví námluvy – sameček roztáhne své peří a začne s ním jemně třepotat v blízkosti samičky.

Nejvíce pávů a pávic se sdružuje v nejzazší části parku – na vyvýšené terase s pergolou a kašnou. Kousek od kašny můžete pohledem na jednu z přilehlých budov najít fresku s vyobrazením ctihodné Marie Elekty, první převorky dřívějšího kláštera. Freska slouží jako sluneční hodiny.

Zastavení u tří kaplí

Nejstarší kaplí v zahradě je kaple svatého Eliáše, před pár lety prošla rekonstrukcí. Kaple má podobu grotty, což je výraz pro umělou jeskyni. Výraz grotta pochází z italštiny, ale původ slova je už z řeckého krypté – skrytý (prostor). Většina z nich vznikala v období renesance a baroka.

Díky spojení s grottou má kaple velmi netradiční vnější vzhled podobající se krápníkům, zevnitř jsou stěny pokryté kameny a mušlemi. Strop zdobí pět maleb vyobrazujících legendu o proroku Eliášovi. Dveře do kaple jsou pro návštěvníky parku bohužel zamčené.

Mladší barokní kaple zasvěcená svaté Terezii z Ávily, reformátorce karmelitánského řádu, ve svém nitru skrývá fresky a iluzivní malby. Nejspíš nejmladší kaple v areálu, kaple svatého Jana Nepomuckého se nachází u ohradní zdi a má tvar výklenku. V něm jsou zachovány části původní malířské výzdoby, dříve zde byla socha svatého Jana stojícího na rybě od Ignáce Františka Platzera, tu v současnosti ale najdete v Galerii hlavního města Prahy.

Kaple má nad sebou vyhlídkovou terasu, ze které se návštěvníkům skýtá krásný pohled na kostel svatého Mikuláše i na Pražský hrad, tato vyhlídka ovšem není přístupná veřejnosti. 

Co dalšího můžete v parku objevit?

U jednoho z rohů areálu lze nalézt pár včelích úlů s poletujícími včelami. Hned vedle těchto včelích příbytků se v rohu vyjímá malý domeček, který jako by sem byl přemístěn přímo z pohádky. I když to pravděpodobně je jen sklad pro zahradní potřeby, nabízí zátiší s krásnou atmosférou. 

Kousek od něj je na zdi parku připevněna pamětní deska s portrétem Jindřicha Pavliše. Ten se v letech 1979 až 2011 o tento i další parky staral. Nedaleko je umístěn skleník, pár metrů dále najdete pítko, veřejné toalety i menší dětské hřiště ohraničené keři.

Dobré je také zmínit, že zahrada je plná stromů, z nichž některé jsou ovocné. Ve správný čas tak můžete v areálu najít množství spadaného ovoce svádějícího k nakousnutí.

Kudy do zahrady

Vojanovy sady se nacházejí v blízkostí Karlova mostu, dalo by se říct, že velmi blízko, z jiného směru to je nedaleko od tramvajové zastávky Malostranská nebo stejnojmenné stanice metra. Vstup dovnitř i ochod z parku je umožněn pouze jedním průchodem skrz zeď z ulice U Lužického semináře.

Sady tedy nejsou průchozí, a tak vás v nich nebudou rušit rychle procházející místní, ani turisté. Setkáte se v nich pouze s lidmi, kteří jako vy přišli za klidem a zelení v centru Prahy. Park má svou otevírací dobu, nezapomeňte proto naplánovat návštěvu tak, abyste měli na to pobýt ve Vojanových sadech dostatek času.

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.