Markéta Vozková je editorkou Českého rozhlasu Plus, momentálně na rodičovské dovolené. Aktuálně ovšem pracuje na přípravě sedmého ročníku filmového festivalu Aussie a Kiwi Film Fest – přehlídky nejlepší kinematografie a kultury protinožců. Do Prahy se přestěhovala, když jí bylo 13 let.
Která místa v Praze máš ráda?
Ráda pozoruju město z vyhlídek obklopených zelení. Srdcovou záležitostí je pro mě Petřín, v posledních letech jsem často v Letenských sadech díky croquetovým zápasům. Příjemné je i posezení na Kampě nebo procházka se psem na Paví vrch na Smíchově. V Praze mám ráda řadu míst, záleží, na co mám zrovna náladu. Zeleň určitě vede, půvab uliček kolem Čertovky nebo architekturu na nábřežích nepřestanu obdivovat nejspíš nikdy, pivo na zahrádce u Františkánské zahrady nebo U Tygra taky neodmítnu. Praha je magické město, mám ráda její lesk i bídu.
Které části Prahy jsou v současnosti spojené s tvým profesním životem?
Jsem editorka Českého rozhlasu Plus, vytvářím s kolegyněmi a kolegy živě vysílané pořady aktuální publicistiky. Pro Radio Wave jsem pracovala jako editorka projektu Audioport o rozdělení Československa a u příležitosti výročí 30 let od pádu totalitního režimu jsem loni dramaturgicky připravila a částečně editovala sérii Po sametu. Můj pracovní život se od roku 2011 odehrával v kancelářích, newsroomu a studiích v historické i nové budově rozhlasu na Vinohradech. Moc si vážím toho, kde a s jakými lidmi jsem pracovala, o geniu loci Vinohradské 12 nejspíš nemusím nikomu nic vykládat. Jak se říká: kráčely tudy dějiny.
Čemu se aktuálně věnuješ?
Je to pět měsíců, co se nám narodila dcera, takže momentálně moje profese novinářky můj čas neplní. Po porodu jsem stihla napsat jeden článek pro Material Times, se kterými jsem chtěla spolupracovat, kvůli situaci způsobené opatřením proti koronaviru ale na nové redaktory teď nemají kapacitu. Zůstávám pracovně aktivní coby projektová a PR manažerka festivalu australských a novozélandských filmů Aussie a Kiwi Film Fest, který jsem v roce 2014 spoluzaložila s rozhlasovou kolegyní Martinou Vackovou. Už sedmý ročník filmové přehlídky proběhne od 13. do 18. listopadu 2020 a já se z home office přesunu na pár projekcí do kin Lucerna a Ponrepo v centru Prahy.
Máš nějaké zkušenosti jako průvodkyně?
Mám – jednu amatérskou. Známý z gymnázia nám v době vysokoškolských studií dohodil brigádu v Martinickém paláci v Praze na Hradčanech. Prováděla jsem v angličtině, zkoušela to v němčině a španělštině s pomocí taháků. Vzpomínám si na trapas, když jsem prováděla skupinu studentů dějin umění s pedagogem, který po chvíli, když jsem spletla jméno archanděla na stropní malbě plynule přešel ve vlastní výklad a já ho u toho nechala… Byla to pro mě každopádně zajímavá zkušenost, zejména díky komunikaci v cizích jazycích.
Praha je plná příběhů. Podělíš se o nějaký svůj, který je s ní spojený?
Když jsem s kamarádkou seděla u Opery v Sydney v Austrálii, pily jsme víno a do řeči se s námi dal cizí kluk. Vyprávěly jsme mu o městě, ze kterého pocházíme, jak je krásný a jiný, že není u oceánu, ale u krásné řeky, přes kterou je postaveno asi patnáct mostů včetně jednoho středověkého… ukázala jsem mu svou kreditku s obrázkem Hradčan (pohled ze Smetanova nábřeží s Karlovým mostem) a řekla mu, že to je Praha – smál se a nevěřil, že něco takového někde ještě stojí.
Kdybys měla vybrat jedno místo, které podle tebe stojí za to navštívit, jaké by to bylo?
Pražský metronom a vyhlídka od něj na město – a doufám, že se tam podaří vybudovat organizaci Post Bellum muzeum totalit v prostorách pod „Stalinem“.
Foto: © Khalil Baalbaki, Český rozhlas