Libeňský ráj Eduarda Štorcha

Eduarda Štorcha (*1878—†1956) známe především jako spisovatele krásných knih určených mládeži, ale on byl navíc amatérským archeologem, i výjimečně iniciativním a obětavým učitelem, který zřídil v Praze první školu v přírodě zv. Dětská farma.

Nejprve výuka, pak práce 

Provoz tu začal po prázdninách roku 1926 a jeho žáci tu pobývali od 9 do 19 hodin. Dopoledne se učili buď ve světnici dřevěného domku, který tu Eduard Štorch dal postavit, nebo na verandě, a pak chvíli pracovali: natírali, rovnali dříví, zhotovovali jednoduché lavičky, stůl a plot, a starali se o zahradu, kde sázeli stromy a okopávali záhonky. Někdy jim pan učitel ukazoval, jak rozdělávat oheň třením dřívek, štípat pazourky, vyrábět luky a šípy apod. 

…a nakonec dovádění

Zbytek odpoledne se děti mohly koupat či dovádět podle chuti; měly dovoleno i to, aby „křičely, až se po ostrově rozléhalo“ – jen nesměly šlapat po záhonech a lámat větve ovocných stromů. Na ostrově dostávaly svačiny, čaj a polévku, zatímco ostatní jídlo si nosily z domova. Nebylo divu, že se tu všem velmi líbilo, a když někdo zlobil, stačilo prý pohrozit, že bude muset z farmy odejít – a rázem „zkrotl“. 

Škola, kde E. Štorch učil, byla vzdálena asi 40 minut chůze od libeňského ráje. Stojí za kostelem sv. Jindřicha a sv. Kunhuty v Jindřišské ulici čp. 966/36, pochází z roku 1890, a sídlila v ní chlapecká a měšťanská a obecní škola. Dnes je v ní gymnázium profesora Jana Patočky. (Foto: Miloslav Čech)

Koupat se tu mohli i žáci Deylova ústavu

Eduard Štorch zařídil i to, že se sem chodívali bezplatně koupat jednak žáci dalších pražských škol, ale i nevidomé děti, protože tu byl pro ně bezpečný pozvolný písčitý břeh. Město Praha nechalo postavit šatny a na letní sezonu najalo plavčíka, který na malé plavce dohlížel. 

„Ráj“ trval pouze osm let“

Eduard Štorch financoval a řídil školu v přírodě sám osm let, ale přibývaly finanční potíže, jemu navíc ubývaly síly a těžce nesl, že nenašel zájemce, který by onen ráj převzal. Roku 1934 vše „vyřešil“ příkaz magistrátních úředníků, aby Dětská farma ostrov opustila; možná prý měla o pozemek zájem Univerzita Karlova, nebo zahrádkáři, hodlající rozšířit svoji kolonii. Nepomohlo, že ostrovní školu v přírodě navštívil roku 1926 prezident T. G. Masaryk, jezdily sem zahraniční exkurze a točili zde filmaři. 

Přihlaste se k odběru newsletteru

A články z rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové vám budou chodit zdarma přímo do vaší e-mailové schránky.

Máte rádi články z rubriky Pražské okénko?

Podpořte jejich vznik libovolnou částkou.
Načtěte do svého bankovnictví tento QR kód a nastavte částku dle libosti. Přednastaveno tam je 300 Kč, v jaké výši bude váš příspěvek, je jen na vás. Peníze takto posíláte na účet č. 4542775036/5500 vedený u Raiffeisenbank. Děkujeme.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.