Kde všude sídlili v Praze jezuité
Jezuitská Novoměstská kolej na dnešním Karlově náměstí sloužila po zrušení jezuitského řádu jako vojenské nemocnice. Dnes je součástí Všeobecné fakultní nemocnice. (Foto: Miloslav Čech)

Po porážce prvního stavovského povstání v roce 1547 bylo zřejmé, katolicismus zvítězí v Čechách jedině s pomocí jezuitů. Proto díky pražskému arcibiskupství podporovanému císařem Ferdinandem I. Habsburským vstoupilo do Prahy 18. dubna 1556 prvních dvanáct členů Tovaryšstva Ježíšova. Dne 1. června 1618 byli sice v souvislosti s druhým stavovským odbojem a vládou Friedricha Falckého vypovězeni z Prahy i z Čech, ale 22. listopadu 1620 se vrátili zpět, a zahájili strmý nárůst svého mocenského postavení i bohatství. Jelikož si byli jisti, že v srdci Evropy zůstanou natrvalo, budovali si zde na strategických místech svá většinou nepřehlédnutelná sídla.

 

Chcete si přečíst celý článek?

Můžete během chvilky, díky přístupu k členské sekci Pražského okénka nebo jako člen(ka) Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení ke svému účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

 

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.