Jiří Filípek
Ilustrátor Jiří Filípek

Jiří Filípek, malíř a ilustrátor, autor ilustrací pro rubrikou Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové

Výstava obrazů a ilustrací Jiřího FilípkaIlustrátor Jiří Filípek je sice vyučený zlatník-rytec kovů, který se později stal muzejníkem, ale kreslil i maloval již od dětství, které strávil mezi komiksy s obrázky Karla Benetky a s knížkami Josefa Kováře. První honorované zakázky dostával od roku 1987, kdy spolupracoval například s Večerní Prahou, Junákem, ABC apod. Přispěl svými kresbami asi do čtyřicet knížek a příruček a vede výtvarný kroužek pro děti. 

Já se s ním o několik let později začala setkávat v různých předních pražských redakcích, kam jsme oba roznášeli „šití“ (neboli texty a kresby). Zaujal mě ve chvíli, kdy mi jednou vyprávěl nějakou historku a jen tak mimochodem několika čarami vykouzlil tvář člověka, o kterém mluvil. Tehdy jsem se také dozvěděla, že jeho nesporný talent zaujal i Karla Saudka, který mu byl nápomocen mnoha cennými radami, za něž je mu dodnes vděčný.

Proto když jsem roku 2005 psala první pragensii, byl prvním, koho jsem požádala o její ilustrování. Ochotně souhlasil, protože díky babičce a staršímu bratrovi Milanovi Prahu miluje, a jak může, tak vyráží na procházky do jejích ulic. 

Po naší několikaleté přestávce, vynucené jeho pracovním vytížením, jsme znovu zahájili spolupráci na řadě mých knih pro nakladatelství Albatrosmedia a Grada, v níž Jiří Filípek bude rád pokračovat i v Pražském okénku

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.