Jindřich Vaňha – osobnost pohostinského světa
Jindřich Vaňha (Kresba: Jiří Filípek)

Vaňhovi tvořili starou holešovickou rodinu, která již od 16. století vlastnila právo lovit ve Vltavě a zřídila první kapří sádky. Nebylo divu, že čtyři členové (děda, otec, Jindřich a jeho bratr Jan) zůstali u profesí souvisejících s vodou a rybami.

Cestičku mu umetli dědeček a otec 

Děda Josef Vaňha zbohatl tím, že získal monopol na lososy v Botiči, které od něj levně nakupovaly pro své zaměstnance stavební firmy a továrny.

Jindřichův otec Karel provozoval rybářskou živnost, prodával podskalským vorařům grundle a vlastnil dva přívozy: mezi Holešovicemi a Trójou a v místech dnešního mostu Barikádníků. Spolu se zaměstnanci i s manželkou Alžbětou zavedli nevídaný štědrovečerní zvyk. Každoročně totiž napekli množství ryb, zabodli do nich zapálené svíčky a vložili je do dřevěných „pekáčků“, které pouštěli po proudu od dn. Veslařského ostrova, nacházejícího se v úrovni dn. Podolské vodárny. Pražané na to už čekali u vltavských břehů v lodičkách, a jakmile zahlédli připlouvající světýlka, snažili se ony podivné „pekáčky“ pochytat. Kromě pečených ryb, mezi nimiž byli i sumci a štiky, v nich nacházeli přání příjemného prožití vánočních svátků a štěstí do nového roku. 

Rodinná vila v Povltavské ulici, kterou Jindřichův bratr Josef postavil na otcovo přání roku 1908. Dodnes je tu na průčelí nápis „Vila Na Rybárně“. (Foto: Miloslav Čech)
Rodinná vila v Povltavské ulici, kterou Jindřichův bratr Josef postavil na otcovo přání roku 1908. Dodnes je tu na průčelí nápis „Vila Na Rybárně“. (Foto: Miloslav Čech)

Otec Karel zadal synu Josefovi, aby postavil reprezentativní vilu v trójské dn. Povltavské ulici čp. 150/22, a po jejím dokončení roku 1908 v ní zřídil brzy vyhledávanou výletní restauraci a rybárnu. V přízemí vily byly lokály, výčep, kuchyň a sociální zázemí, v 1. patře bydlel majitel s rodinou a ve 2. patře byly pokoje pro zaměstnance a nájemníky. Na zahradě byla kuželna, taneční sál i zahradní restaurace. Roku 1917 zakoupila vilu rodina Hanzlíkova, ale restaurace tu byla v provozu až do roku 1952.

Vaňhovi si postavili nový dům v Holešovicích, jehož zbytky bylo možno vidět ještě roku 2018 v areálu tamní panelárny, kde sloužil jako ubytovna pro zaměstnance.

Do podnikání vstupuje Jindřich (*1889—1961), který zřídil i dvě obří akvária

V roce 1914 byl povolán do války, ale kvůli vážnému úrazu pravé nohy byl po roce z vojny propuštěn a již roku 1916 vedl zahradní restauraci s tanečním parketem zřízenou na okrají Stromovky (v místě dn. Planetária). Československý rozhlas začal odtud přenášet koncerty vojenských orchestrů, které zde hrály.

Jindřich Vaňha (Kresba: Jiří Filípek)
Jindřich Vaňha (Kresba: Jiří Filípek)

Jindřich se v roce 1939 spojil s firmou Nordsee Bremenhaven, s níž ovládl rybářský průmysl v celé republice, a roku 1940 zřídil ráj pro gurmány na Václavském náměstí po obou stranách tzv. Vaňhovy pasáže procházející domem čp. 819/43. (Název „Jalta“ dostala pasáž později podle vedle stojícího hotelu.) Do suterénu umístil kuchyně, přípravnu a další pomocné provozy, a v pasáži zřídil studený bufet, luxusní rybí restauraci, teplý rybí bufet a restauraci Baltic Gril. Poprvé sem nechal také nainstalovat „běžící pás“ na hranolky, kdy na jedné straně padaly hranolky do oleje a na druhé straně vyjížděly krásně usmažené.

V obchodě byla dvě velká akvária. Jedno bylo vyčleněno pro ryby sladkovodní, a druhé, naplněné mořskou vodou, hostilo mořské tvory. K vidění tu byli žraloci, chobotnice, mořští ježci, krevety, raci, langusty apod., a zákazníci si mohli ukázat na konkrétního tvora, na němž si chtěli pochutnat. Toto zboží se rozváželo i do Vaňhových rybích obchodů zásadně živé, aby se zákazník nemusel obávat, že kupuje „obyčejnou“ zmrazeninu. 

Vpravo na obrázku: Dům na Václavském náměstí čp. 819/43, v jehož přízemí býval ráj pro gurmány milující ryby. Modrá, původně svítící ryba, kterou dodnes vidíme na fasádě, však neměla s J. Vaňhou nic společného. Byla logem n. p. Rybena, která po znárodnění provozovala v přední části pasáže svou prodejnu s výlohou orientovanou na náměstí.


Dům na Václavském náměstí čp. 819/43, v jehož přízemí býval ráj pro gurmány milující ryby. Modrá, původně svítící ryba, kterou dodnes vidíme na fasádě, však neměla s J. Vaňhou nic společného. Byla logem n. p. Rybena, která po znárodnění provozovala v přední části pasáže svou prodejnu s výlohou orientovanou na náměstí. (Foto: Miloslav Čech)
Dům na Václavském náměstí čp. 819/43 (Foto: Miloslav Čech)

V restauraci se používaly stříbrné příbory s logem Vaňhovy firmy, jejichž cídění měl na starosti vyčleněný zaměstnanec. 

Střenka stříbrného příboru Vaňhovy restaurace s logem firmy (Kresba: Jiří Filípek)
Střenka stříbrného příboru Vaňhovy restaurace s logem firmy (Kresba: Jiří Filípek)

Znárodnění vyhnalo Mistra rybí kuchyně z vlasti

Když se k moci dostali komunisté, objekty tohoto „vykořisťovatele“ roku 1948 znárodnili. Sice je ponechali do roku 1989 v provozu, jelikož jeho jméno mělo renomé, ovšem nabídka byla nesrovnatelně chudší; Pražané jim však stále říkali U Vaňhů. 

Nelze se divit, že Jindřich Vaňha emigroval v listopadu 1948 do Německa a zanedlouho do Austrálie, kde spolu se synem v „rybím“ podnikání pokračoval.

Přihlaste se k odběru newsletteru

A do vaší e-mailové schránky začnou chodit zdarma zajímavé informace o Praze a také o akcích s průvodci Prahy křížem krážem nebo i portálu Českem křížem krážem.

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.