Hana Baroňová: Miluju vitrážová okna v kostele Nejsvětějšího srdce Páně. Uprostřed každého z nich je červené srdce
Hana Baronová

Hana Baroňová je herečka. Možná ji znáte jako hlas z reklam, věnuje se také dabingu. Píše pohádky pro divadelní spolek Formela, který také vede. Praha je jejím druhým domovem, ten první je na chalupě v Moravskoslezském kraji. 

Která místa v Praze máš ráda?

Krkonošská ulice na Vinohradech (Foto: © Kristýna Maková, www.PrahaKrizemKrazem.cz)

Vinohrady (Foto: © Kristýna Maková, archiv Praha křížem krážem :: zážitkové procházky)

Mám moc ráda Vinohrady a jsem šťastná, že tam bydlím. V Praze jsem bydlela na mnoha místech, a když jsem se před devíti lety na Vinohrady přestěhovala, tak už jsem nechtěla jinam. Po pěti letech, co jsem bydlela v jednom malém sklepním bytě, který tedy co týče toho „sklepa“ nebyl ideální, jsem se přestěhovala jen o dvě ulice vedle, ale do patra, takže teď je to skvělý stav. Jsem naprosto spokojená.

Málokdy se dívám pod nohy, když Vinohrady procházím, jsem stále znovu a znovu okouzlená místní architekturou. Mám to blízko na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde jsou farmářské trhy, kam ráda chodím. A vůbec jsou na Vinohradech malé obchody, na které jsem zvyklá z Opavy, odkud pocházím. Vím, kde najdu galanterii, železářství, domácí potřeby, vše je po ruce nebo spíš po noze, všude dojdu pěšky. A navíc je to blízko i do centra a na hlavní nádraží, to mi hodně vyhovuje. Protože velmi často jezdím někam vlakem.

Které části Prahy jsou v současnosti spojené s tvým profesním životem?

Hana Baroňová ve filmu Dva proti Hitlerovi (Foto: archiv České televize)

Hana Baroňová ve filmu Dva proti Hitlerovi (Foto: archiv České televize)

Protože teď se živím hlavně namlouváním reklam a dabingem, tak s mým profesním životem jsou spojena místa, kde sídlí dabingová a nahrávací studia. Zejména jsou to Holešovice a Dejvice.

Dříve jsem hrála pohádky v mateřských školkách po celé Praze, takže s mým pracovním životem byla spojená celá Praha. Znala jsem celou Prahu hlavně podle toho, kde je jaká školka. A proto znám i mnoho pražských ulic, protože většina školek se jmenuje podle ulice, ve které se nachází. Teď už ve školkách téměř nehraji, takže se mi některé informace vypařují pomalu z hlavy. Ale něco málo tam ještě zůstalo. Takže minimálně tam, kde jsem hrávala často, umím přiřadit ulici a školku k části Prahy a vím, jak bych se tam dostala.

Čemu se aktuálně věnuješ?

Vitrážová okna v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad (Foto: archiv Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy)

Vitrážová okna v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad (Foto: archiv Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy)

Sice už aktivně nehraji, ale pořád píšu pohádky pro divadelní spolek Formela, a ty pohádky hrají mé mladší kolegyně v mateřských školkách. Převzaly štafetu. A jak jsem psala výše, namlouvám reklamy, věnuji se dabingu a sem tam něco točím.

Máš nějaké zkušenosti jako průvodkyně?

Jako profesionální průvodkyně určitě ne, ale když za mnou někdo přijede do Prahy, tak ho provést umím. A místa vybírám podle toho, jak toho člověka znám a vím, co má rád. Na jedno místo ale beru snad všechny, a to do kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Jiřího z Poděbrad. Protože miluju místní vitrážová okna. Uprostřed každého z nich je červené srdce, však tomu odpovídá i název kostela. A to prostě musí každý vidět 🙂 … je to krásné.

Praha je plná příběhů. Podělíš se o nějaký svůj, který je s ní spojený?

Jsem z Opavy, ale do Prahy jsem jezdila odmalička. Táta tam i často pracoval, takže nás tam s mámou brával na výlet. A když mi bylo sedmnáct/osmnáct jela jsem do Prahy na celé prázdniny pracovat. Prostě na brigádu.

Srdce ve vitrážovém okně v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad (Foto: archiv Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy)

Srdce ve vitrážovém okně v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad (Foto: archiv Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy)

Připadala jsem si tam jako doma, takže když jsem tam pak po gymplu nastoupila na Vyšší odbornou školu hereckou, bylo to pro mě důvěrně známé místo, kde se cítím dobře. Praha je můj druhý domov.

Kdybys měla vybrat jedno místo, které podle tebe stojí za to navštívit, jaké by to bylo?

Vyšehrad.

 

Foto: © Petr Florián

Kde se o Haně Baroňové dozvíte víc?

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.