Eva Fouani: Nejradši mám Nusle, ty za železničním mostem u Fidlovačky, je to taková vesnice ve městě
Eva Fouani

Eva Fouani pocházím z hornického města Příbram, ale jak sama říká, její femme fatale mezi městy je Budapešť. Prahu dlouho jen akceptovala jako nutné zlo kvůli škole, a pak práci. Od té doby, co má dceru (4), si ale uvědomuje i možnosti, které tohle město má, a vnímá tu i pocit bezpečí, který je větší než v jiných metropolích, které doposud navštívila.

Také o sobě říká, že je tvořivý tvor, což prý vyvažuje její nynější obchodní a manažerskou práci. Mezi její největší koníčky momentálně patří projekt Chytrá kasička, v rámci kterého radí lidem se základy finanční gramotnosti.

Pohled na Nusle a Vyšehrad (Foto: peter89ba, Pixabay.com)

Pohled na Nusle a Vyšehrad (Foto: peter89ba, Pixabay.com)

Která místa v Praze máš ráda?

Nejradši mám Nusle (Ty za železničním mostem u Fidlovačky na Praze 4. Jo, mají rozdílný genius loci než ty Nusle Prahy 2 :-D), kde žiju už několik let a přijde mi to jako taková vesnice ve městě, jak se tu všichni známe. Pak miluji parky a kouzelnou A Maze in Tchaiovna na Praze 6, což je podle mě místo jak z Harryho Pottera. V Praze mi sice chybí příroda a třeba se k ní s dcerou nějak přiblížíme, ale moje dítě je typický městský kavárenský povaleč, tak to musím brát v potaz.

Které části Prahy jsou v současnosti spojené s tvým profesním životem?

Momentálně jezdím na Prahu 1. V Revoluční ulici pracuji v logistické firmě Balíkobot. A na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha se starám o dětský koutek, který pomáhá rodičům akademikům a studentům se skloubením školy a rodinného života. 

Čemu se aktuálně věnuješ? 

Mimo péče o mou dcerku a práci na plný úvazek rozjíždím pomalu projekt Chytrá kasička, který se zaobírá finanční gramotností. Zatím je v plenkách, ale mám s ním velké plány.

Máš nějaké zkušenosti jako průvodkyně?

Kočáry s koňmi na Staroměstském náměstí (Foto: deluxtrade, Pixabay.com)

Kočáry s koňmi na Staroměstském náměstí (Foto: deluxtrade, Pixabay.com)

Nemám. I když sama někam jedu, tak radši bezcílně bloumám, a objevím tak spoustu krásných míst, která třeba ani v knižních průvodcích nejsou. Jsem spíš takový slow traveller a ještě jsem neviděla průvodce s vláčným tempem.

Praha je plná příběhů. Podělíš se o nějaký svůj, který je s ní spojený?

Příběhů je spousta, ale mě osobně baví nejvíc takové ty drobné zážitky, co zahřejí u srdce. A na to jsou Nusle perfektní. Když večer pod oknem jede koňský povoz ze šichty na Staromáku nebo jdeme na hřiště a paní vedle na louce venčí poníka, co ržá na celý park. Taky že máme komu zamávat do oken, protože už se v ulici známe. Nejsou to úplně příběhy, ale tohle mě nakonec zlomilo, že jsem Prahu jako původní maloměšťák začala mít ráda.

Kdybys měla vybrat jedno místo, které podle tebe stojí za to navštívit, jaké by to bylo?

Jen jedno? To je těžké. Určitě A Maze in Tchaiovna, protože po koroně každý restaurační podnik potřebuje pomoc. Tahle čajovna je krásné spojení expatů a Čechů a všichni jsou zde na sebe milí. Osobně mám ráda i noční procházky centrem Prahy okolo třetí nebo čtvrté ranní – značka ideál. Tím, že jsem studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a přebíhala přes den mezi náměstím Jana Palacha a Celetnou, se mi centrum díky turistům přes den zprotivilo. V noci je prázdno a klid. Kdo mě zná, ví, že pár afrických přátel mě nevykolejí. 🙂

 

Foto: © archiv Evy Fouani

 

Kde se o Evě Fouani dozvíte víc?

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.