Co (zřejmě) nevíte o korunovacích českých královen
Annu z Foix, třetí manželku Vladislava II. Jagellonského, naši předkové marně zvali, aby se nechala korunovat na Pražském hradě. Ačkoli byla českou královnou, podstoupila pouze korunovaci uherskou korunou, a českou metropoli nikdy nenavštívila. (Kresba: Jiří Filípek)

V době, kdy u nás byla nastolována knížata, se v této souvislosti v kronikách nic nepíše o jejich manželkách. Stolec byl totiž určen výhradně mužům, kteří na něj byli usazováni jako vládci-bojovníci; „dámský“ stolec neexistoval a kněžny dokonce ani nebývaly při nastolování manžela přítomny. Ačkoli byly nejvýše postavenými ženami, i ony mívaly oficiálně předurčenou pouze roli manželky a matky. 

Zatímco z popisů korunovací českých králů si můžeme v pramenech vybírat, korunovace jejich manželek bývají okrajovým tématem zejména proto, že kronikáři je nepovažovali za významnou událost. Proto se na ně dnes podíváme trochu podrobněji

 

 

Chcete si přečíst celý článek?

Můžete během chvilky, díky přístupu k členské sekci Pražského okénka nebo jako člen(ka) Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení ke svému účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

 

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.