Činorodý pražský architekt, který Praze velmi prospěl
Jan Koula v necelých čtyřiceti letech (Kresba: Jiří Filípek)

Profesor Jan Koula (*1855—†1919) se narodil v druhém manželství řezníka Františka Kouly s manželkou Karolinou, a měl čtyři sourozence. Když otec zemřel, bylo Janovi osm let, a po základní škole v Českém Brodě nastoupil na chlapeckou měšťanskou školu v Sadské, kde mohl bydlet u své tety. Po dvou letech se zapsal v Praze na první české reálce v Ječné ulici, kde byla česko-německá výuka. Zde se seznámil s vlastencem Petrem Mužákem, manželem Karoliny Světlé, který na této škole učil kaligrafii a kreslení, a s Janem Zítkou (bratrem architekta Josefa), učitelem kreslení. 

 

 

Chcete si přečíst celý článek?

Můžete během chvilky, díky přístupu k členské sekci Pražského okénka nebo jako člen(ka) Klubu Prahy křížem krážem po přihlášení ke svému účtu.

Přístup do členské sekce s novými i staršími články z rubriky Pražské okénko si můžete zřídit tady. >>

Nebo se staňte členy Klubu Prahy křížem krážem a ke všem článkům z rubriky Pražské okénko budete mít automaticky přístup jako součást členství. >>

 

Stanislava Jarolímková

Stanislava Jarolímková

Autorka rubriky Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové. Její medailonek najdete tady.

Autory ilustrací pro rubriku jsou Karel Benetka, Jiří Filípek a Miloslav Čech.

Rubriky

Sledujte PKK i na sociálních sítích

Máte pro nás námět na téma nebo článek? Máte zájem o rozhovor nebo máte tip na zajímavého respondenta? Ozvěte se nám.

 

Chtěli byste na portálu Praha křížem krážem publikovat vlastní článek? Nebo máte zájem o smysluplné PR pro svůj projekt, knihu nebo podnik? Napište nám.